Návod na šité srdíčko

24.11.2016

Zrod návodu měl více důvodů: Asi týden před výročím stříbrné svatby jsem dostala nápad, že svému muži z lásky ušiju krásné stříbrné srdíčko. Já vím, většina mužů takový kýčovitý šperk nosit nebude. Jenže je to dárek a ještě jako přívěsek na klíče, tak to prostě odmítnout nemohl :-)Vize skvělá, kouknu na internet, návodů určitě najdu bezpočet. Omyl! Moje představa klasického vypouklého, příjemného do ruky, když muž marně čeká na svou opozdivší se ženu, ideálně jako antistresová hračka… Našla jsem ploché, hranaté, kombinované z více velikostí korálků… ale téměř žádné takové, co jsem si přála. Nakonec jsem objevila i volně dostupný návod, ale byl v ruštině. Naštěstí s fotografiemi, to musím zvládnout! Tři pokusy, celý večer šití a párání. Přece to nevzdám?! Zpátky k návodu, oprášit své jazykové znalosti, další pokus a teď už důsledně se zápisníkem a každý krok zaznamenat!!!

Vypadalo to, že další srdce hned tak šít nebudu, ale nikdy neříkej nikdy!!! Dala jsem fotku na Facebook a bylo jasno. Jsou další odvážlivci, co to chtějí pokoušet. Takže zápisky k ruce, taky všechny pomůcky, foťák, počítač a několik hodin volného času (naštěstí venku prší a výročí jsme už měli)…

Doufám tedy, že se to podaří i Vám… přeji hodně štěstí, dobrý zrak a nekonečnou trpělivost :-)

Pomůcky:

  • rokajl (zde velikosti 11/0)
  • dva korálky (zde s průměrem 12 mm)
  • jehla na šití
  • 2 ketlovací jehly
  • pevná nit
  • nůžky
  • materiál na vycpání (já použila potravinářskou folii)


Technika šití není náročná, jde o peyote steh do kruhu v kombinaci s plochým šitím. Hravě si s tím poradí každý, kdo šil ploché, vypouklé věci a obšíval kuličky

Začneme navléknutím co nejdelší pevné nitě (ale jen tak, aby se nám nemotala při práci) nejlépe v barvě korálků.

1. řada (5 korálků): Navlékneme 3 rokajlové korálky a svážeme konce nitě do kroužku dvojitým uzlem. (Na začátku ponecháme cca 20 cm manipulační konec.) Jeden korálek prošijeme ještě jednou a přidáme další dva jako na obrázku. Musí nám vycházet jakoby motýlek, uprostřed jeden korálek a na obě strany dva. Prošijeme tak, abychom vycházeli mezi bočními korálky.

2. řada (přidáme 4 korálky): Navlékneme 2 korálky na jehlu a prošijeme druhým bočním na první straně, prošijeme „naprázdno“ na druhou stranu mezi boční korálky, dva korálky přidáme, protáhneme druhým korálkem druhé strany. Opět naprázdno k prvnímu korálku první strany a prošijeme korálkem prvním korálkem z předchozí i této řady, tj. dvěma korálky nad sebou najednou. Takto přecházíme vždy do další řady, prošíváme jeden korálek z předchozí a jeden z nové řady. Viz obrázek.
Obrázek pro přechod


3. řada (+ 6 korálků): Všíváme na kraji 2 korálky, pak jeden mezi, další dva na kraji, jeden mezi a končíme prošitím dvěma korálky z předchozí a této řady. Nit nám vychází mezi dvěma bočními korálky. Přidávali jsme podle zjednodušeného popisu 2-1-2-1. V následujících řadách na krajích všíváme 2 korálky a na rovných částech vždy po jednom korálku mezi korálky předchozí řady peyote stehem. V každé řadě v prostřední části je to o jeden korálek více než v předchozí řadě, hezky se nám tak práce trojúhelníkově rozšiřuje. Pozor na konci každé řady nesmíme zapomenout prošít dva korálky nad sebou pro přechod do další řady. Taky je nutné při práci přiměřeně utahovat, aby srdíčko bylo pravidelné a pevné.

4. řada (+ 8 korálků): Všíváme podle vzorce 2-1-1-2-1-1.

5. řada (+ 10 korálků): Všíváme v jedné polovině 2-1-1-1, ve druhé stejně 2-1-1-1.
6. řada (+ 12 korálků): 2-1-1-1-1-2-1-1-1-1.
7. řada (+ 14 korálků): 2-1-1-1-1-1-2-1-1-1-1-1.
8. řada (+ 16 korálků): 2-1-1-1-1-1-1-2-1-1-1-1-1-1.
9. řada (+ 18 korálků): 2-1-1-1-1-1-1-1-2-1-1-1-1-1-1-1.
10. řada (+ 20 korálků): 2-1-1-1-1-1-1-1-1-2-1-1-1-1-1-1-1-1.
11. řada (+ 22 korálků): 2-1-1-1-1-1-1-1-1-1-2-1-1-1-1-1-1-1-1-1.
12. řada (+ 24 korálků): 2-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-2-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.Pozor v následující řadě na krajích přidáváme jen po jednom korálku:

13. řada (+ 24 korálků): jen 1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-jen 1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.

14. řada (+ 2 korálky): Nyní práci zmáčkneme z bočních stran tak, aby se k sobě přiblížily boční korálky. Ty sešijeme k sobě, tím předělíme srdce mezi vypouklými částmi. Prošijeme tedy dva protilehlé boční korálky nejméně dvakrát dokola. V dalším stehu přidáme jeden rokajl mezi sešívané korálky z každé strany, takže uprostřed budeme mít 4 korálky spojené jakoby do kroužku či křížku. Tím se nám připraví dva oblouky na vypouklé části.

15. – 22. řada (+ 12 korálků): Každou polovinu budeme šít zvlášť. Pokud jsme pracovali správně, budeme po obvodu přidávat 12 korálků a stejného počtu mezer. Pokaždé ohlídáme přechod do další řady prošitím posledního korálku předchozí řady i prvního té současné. Protože takto postupujeme neustále dopředu, posouvá se nám vždy začátek řady o kousek dál, proto se nelekejte. Rovné šití s přidáváním 12 korálků do mezer celkem zopakujeme 8krát.

Nyní je potřeba vycpat špičku například potravinářskou fólií a vložit korálek (kuličku). Doporučuji velký korálek vložit už s ketlovací jehlou, ze které pak rovnou uděláme očko a hlavně se nám bude práce lépe držet. Můžeme jehlu pro větší komfort práce ohnout do strany.

Budeme zužovat podobně, jako se ukončuje obšívání korálku.

23. řada (+ 6 korálků) Všijeme 1 korálek, další mezeru jen prošijeme, všijeme 1 atd. Takže podle vzorce 1-0-1-0-1-0-1-0-1-0-1-0. Tuto řadu prošijeme ještě jednou bez přidávání korálků ve stejné linii, jak šla nit předtím.

24. řada (+ 18 korálků) Mezi každé dva vystouplé korálky všijeme 3 nové korálky, které nám vytvoří obloučky pro zaoblení uzavírání (Bohužel pod nimi lehce prosvítá podkladový materiál, ale jiné uzavírání mi na podklad lépe nesedělo.) Vzorec 3-3-3-3-3-3.

25. řada (+ 6 korálků) Prošijeme oblouček předchozí řady skrz první dva korálky (vycházíme za vrcholem obloučku) a přidáme 1 korálek a prošijeme dalším vrcholovým z dalšího obloučku atd. Vzorec 1-1-1-1-1-1. Tuto řadu opět prošijeme ještě jednou bez přidávání korálků ve stejné linii, jak šla nit předtím.

26. řada (+ 3 korálky) Všijeme 1 korálek, další mezeru jen prošijeme, všijeme 1 atd. Takže podle vzorce 1-0-1-0-1-0. Tuto řadu prošijeme ještě dvakrát bez přidávání korálků, hodně utahujeme a uprostřed vzniklého kroužku nám vykukuje ketlovací jehla, ze které pak vytvarujeme očko. Podebereme mezi korálky poslední řady nit a do vzniklého očka nitě protáhneme dvakrát jehlu, zauzlujeme. Doporučuji uzlík zopakovat ještě za dalším protaženým korálkem.

Konec nitě protáhneme do korálků, odstřihneme.

Zbytkem nitě nebo navázanou novou nití uděláme stejně i druhou polovinu srdíčka.

Začátkem nitě většinou ještě prošiju špičku srdce pro zpevnění (vždy mi z neznámého důvodu při práci povolí), opět zatáhnu konec do korálků a odstřihnu.

Hurá, gratuluji, máme hotovo!!! Už jen vytvarovat očko. Já dělám obě z každé ketlovací jehly (pro jistotu dvojitě zatočené), hezčí ponechám, horší uštípnu nebo na náhrdelník ponechám obě.

Doporučení na závěr: neutahujte šití na maximum, ať se srdíčko nacpáním hezky vypoukne a hlavně jdou vložit vnitřní korálky. Samozřejmě můžete vycpávat celé jen libovolnou použitelnou hmotou bez korálků. Barvu srdce ponechávávám na vaší volbě, ale jemné nerovnosti se ztratí v lesklých korálcích (s barevným průvlekem.) Stříbrné jsem šila z Preciosy (čiré lesklé se stříbrným průvlekem), korálky byly o malinko menší než Toho 11/0, takže vycházelo srdce velikostně jinak. Dokonce se mi zdá, že červené z Toho je méně hezké, takové kostrbatější, ale kvůli pravidelnosti korálků a velikostní spolehlivosti jsem vybírala právě Toho. Ruku na srce, ono šité z lásky prostě musí být nejkrásnější, že?

Kreslený zjednodušený návod na šité srdíčko - část 1
Kreslený zjednodušený návod na šité srdíčko - část 2


Ocením zpětnou vazbu a pokud se Vám dílo zadaří, tak i fotku hotových srdíček.

Díky, Vaše Efča H.