Návod na háčkované ponožtičky

20.08.2017

Protože kromě botiček je pro minimiminka potřeba i ponožtičky, rozhodla jsem se připravit návod. Nejlépe aby háčkování podle něj bylo časově nenáročné a vhodné i pro začátečníky. Pro potřebu fotonávodu jsem opět použila žlutý háček 2,5 mm, modrou přízi Alize Cotton Gold (55% bavlna, 45% akryl), jinak ponožtičky háčkuji z mentolové a lososové příze Nako Ninni Bebe (100% soft akryl) háčkem 2 mm. Pak mi vychází podle následujícího návodu délka chodidla cca 5 cm , ale opět záleží na volbě materiálu a samozřejmě na utahování. Oba druhy příze mám z Prima příze.cz.

V popisu používám tyto zkratky:
ŘO = řetízkové oko
PO = pevné oko
KS = krátký sloupek
PDS = polodlouhý sloupek
DS = dlouhý sloupekobr. 1 - 6
Do magického kroužku uháčkujeme náhradu 2 ŘO za první DS a ještě dalších 7 DS, utáhneme kroužek a řadu spojíme PO. První DS druhé řady nahradíme opět 2 ŘO a do stejného očka, odkud vychází náhrada, uháčkujeme DS.


obr. 7 - 12
Dále budeme do každého očka z předchozí řady háčkovat 2 DS, takže celkem včetně náhrady jich máme 16. Řadu uzavřeme PO. Třetí řadu začneme opět náhradou 2 ŘO (za první DS) a do stejného očka, kam jsme vpíchli PO na ukončení předchozí řady, vháčkujeme DS.


obr. 13 - 18
Celou třetí řadu už nepřidáváme, ale jen háčkujeme do každého očka jeden DS. Na konci řady do malého očka před náhradou (což je vlastně PO na konci předchozí řady) už DS neháčkujeme. Spojíme řadu PO. Čtvrtou a pátou řadu háčkujeme stejně (bez přidávání), tj. 2 ŘO, 15 DS, PO.
Protože je ponožtička opravdu malá, tak raději v této fázi otočím na rub už uháčkovanou část práce a zatáhnu konec příze vycházející z magického očka pod několik nitek...


obr. 19 - 24
... a přesahující přízi odstřihnu (obr. 19).
Nyní budeme tvarovat patu: Pracovat budeme jen nad polovinou předchozí řady (resp. náhradou a 7 DS). Podrobně je ještě návod na patičku rozpracován níže. Uháčkujeme 1 ŘO, 1 KS, 1 PDS, 2 DS...


obr. 25 - 30
... 1 PDS, 1 KS, 1 PO. Další řadu budeme háčkovat z rubu. Uháčkujeme 1 ŘO, práci obrátíme z lícu na rub a uháčkujeme 1 KS až nad KS z předchozí řady (PO jsme nahradili tím ŘO), dále jako v předchozí řadě 1 PDS, 2 DS, 1 PDS, 1 KS, 1 PO.


obr. 31 - 36
Postup ještě 2krát zopakujeme z lícu i z rubu, tj. tvarující půlřady na patičcce celkem 4krát (dvě z lícu, dvě z rubu). Od obr. 33 už háčkujeme opět celou řadu z lícu kolem dokola. Začneme 2 ŘO, 8 DS, dále zdvojený sloupek (sháčkované 2 DS do jednoho), poprvé vpíchneme do patičkové části z boku...


obr. 37 - 42
... a podruhé přesně do místa mezi špičkovou a patičkovou částí jak je na obr. 37, zdvojený sloupek dokončíme. Z vrchní části nártu uháčkujeme 7 DS, pak opět zdvojený (sháčkovaný) sloupek jako přetím na druhém boku nožičky.


obr. 43 - 48
Boční sháčkování slouží ke komfortnímu přechodu od špičky/nártu, přes rozšíření paty k holenní části. Řadu opět ukončíme PO. Dále pokračujeme háčkováním rovně, do každého očka předchozí řady jeden DS, celkem 18 (resp. náhrada a 17 DS). Nyní ještě dvě až tři řady můžeme háčkovat rovně, udělat ozdobný okraj vějířky (na modrých) nebo pikotky (na lososových na obrázku dole), řačími/obrácenými KS či háčkovat 2 - 3 řady "pružný lem" reliéfními sloupky (na zelenkavých na obrázku dole). Vějířky jsem dělala 1 KS, 1 PDS, 1 KS do jednoho očka, do dalšího PO a pak opět vějířek, PO. Konec příze opět začistíme z rubu.


obr. 49 - 54
Pokud chceme ještě přidělat šňůrku, můžeme ji ukroutit nebo uháčkovat řetízek z cca 90 ŘO. Na obr. 50 je vidět, jak přes řetízek i konec příze udělám uzlík, utáhnu, pak přesahující přízi těsně u uzlíku odstřihnu. Šňůrku provlékneme řadou dlouhých sloupků ob jeden až dva, uvážeme mašličku.

Tramtadadá, máme jednu miniponožtičku hotovou! Gratuluji, zbývá už jen uháčkovat druhou do páru...
Zde nabízím podrobněji rozpracovaný detail paty:
obr. d1 - 6
Šedá příze představuje poslední řadu té části ponožky, kterou jsme zatím od špičky uháčkovali rovně (než budeme vypracovávat patičku). V detailu je ukončení této řady pevným okem. Cihlová příze už zvýrazňuje přímo tvarování patičky. Stejně jako v původním návodu budeme háčkovat jen nad osmi sloupky z předchozí řady (přesněji řečeno nad náhradou za první DS a zbývajícími sedmi DS.) Uháčkujeme ŘO, do očka těsně u něj PO, KS...


obr. d7 - 12
... PDS, dva DS, opět PDS, KS a na závěr PO. Na obrázku d12 je celá první řada patičky z lícu.


obr. d13 - 18
Práci přetočíme na rub a uháčkujeme ŘO nahrazující první PO, dále vpíchneme až do druhého očka zprava (nad KS z předchozí řady) jak je na obr. d15 a zde uháčkujeme KS. Dále pak jako v předchozí řadě opět PDS, 2 DS, PDS, KS. Poslední PO vpíchneme tak, jak je naznačeno na obr. d18. Stejně uháčkujeme ještě jednu řadu z lícu a jednu z rubu, vždy bude složená z těchto sloupků: ŘO (čili náhrada za PO), KS, PDS, 2 DS, PDS, KS, PO.


obr. d19 - 24
Všechny 4 řady, které díky střídání různých druhů sloupků způsobí vytvarování (vyboulení) patičky, máte z několika úhlů vyfocené zde: (Proužek šedých sloupků ignorujte, je jen pomocný pro ilustraci, kam se bude háčkovat v první řaděpaty. )
Nyní můžete postupovat dále od obrázku 33.
Když už vím jak na věc, jedna ponožtička mi trvá cca půl hodinky.

Přeji úspěšné háčkování pro dobrou věc.

Vaše Efča H.

Možná by Vás také mohlo zajímat:
Návod na háčkované botičky
Návod na háčkovanou hvězdičku
Háčkované výrobkyGalerie háčkovaných výrobků

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1