Návod na "potrubní poštu" s pohankou

30.07.2015

Korálková dutinka zhotovená technikou šití u nás známá pod názvem "potrubní pošta" je vhodná pro začátečníky a hodí se i pokročilejším.
Potřebný materiál na náramek délky cca 19 cm:
pohanka velikost 5 mm 111 ks
rocail dvou barev velikost 11/0 - pracovně označím barvy A (2 g) a barvy B(5 g)
pevná nit
jehla na perličky

1. Začneme navlečením střídavě tří pohanek a tří rocailů barvy A, nit svážeme a pokračujeme protažením do sousední pohanky a dalšího rocailu.

2. Dále navlékneme tři rocaily barvy B, jeden barvy A a opět tři rocaily barvy B, protáhneme rocailem z předchozí řady tak, aby vzniklý oblouček jakoby lemoval pohanku. To ještě dvakrát zopakujeme. Jsme zpátky na začátku řady a do další řady přejdeme opětovným prošitím prvními čtyřmi přidanými rocaily (třemi barvy B, jedním barvy A).

3. V další řadě přidáváme pohanku a přišíváme k vrcholovému rocailu z obloučku předchozí řady barvy B. Končíme prošitím do prvního rocailu.

4. Podobně jako ve druhé řadě navlékneme 3 rocaily barvy B, jeden barvy A a další 3 rocaily barvy B, provlečeme rocailem z předchozí řady, postup opakujeme. Přechod do další řady vyřešíme opět provlečením čtyřmi prvními rocaily z této řady (nit vychází z vrcholového rocailu barvy A). Takto postupujeme do požadované délky dutinky.

Pokud nám dochází při práci nit, přivážeme mezi korálky k předchozí řadě, vezmeme novou nit, kousek od konce práce prošijeme korálky tak, abychom vyšli z vrcholového rocailu a mohli pokračovat dále a zajistíme uzlíkem. Konce zapošijeme zpět do korálků a raději ještě opakovaně přivazujeme.

V průběhu práce nit přiměřeně utahujeme a pokud se nám zdá tutinka příliš volná, můžeme vždy po několika řadách jistit uzlíky.

Předkládaný návod je pro pohanku, ale můžeme použít větší korálky i jiného tvaru, například perličky či ohňovky. Jen pak musíme přizpůsobit počet rocailů, aby dutinka dobře vycházela (počet korálků v obloučku musí být lichý!).

Konce dutinky doporučuji skrýt do vhodného kaplíku, u náramku je možné sešít konce přímo k sobě, protože dutinka mírně pruží. V takovém případě musíme vyzkoušet velikost, aby ruka náramkem prošla, ale náramek nepadal :-)


Přehledný návod ke stažení v pdf