Levandulové paličky

06.07.2017

Zbožňuji levanduli. Mým snem je vidět jednou naživo rozkvetlé fialovomodré lány ve Francii. Dokud se mi to nepovede, tak si ji v menším množství pěstujeme na skalce.

Ráda ji zpracovávám, protože její vůně mne nepřestává bavit. Sušené květy přidávám do drobných dekorací, které většinou darovávám milým lidem. Vím, že se používá i jako koření, ale to jsem zatím nezkoušela.

Trochu mi sběr komplikuje oblíbenost naší levandule i u létajícího hmyzu, včelky a čmeláčci ji evidentně milují ještě víc než já.

Už před rokem jsem viděla na internetu paličky z čerstvé levandule. Samozřejmě jsem je musela hned zkusit vyrobit. Sehnala jsem si stužky a pustila se do práce. Teď po roce předkládám návod:



Obr. 1

Na jednu takovou paličku potřebujeme cca 1,5 až 2 m stužky (atlasové jednolící) šíře 6 mm v oblíbené barvě a ostříhanou čerstvou (lehce zavadlou levanduli) ideálně v délce stonků aspoň 25 cm.
K práci se ještě hodí nůžky, špejle. Doporučuji pracovat venku, vůně je velmi intenzivní a hlavně občas odpadávají kvítky.
Aby vycházel opletek tzv. plátnovou vazbou (zjednodušeně tomu říkám: jednou nahoru - jednou dolů), tak potřebujete lichý počet stonků s květem. Nejlépe 9 či 11 kusů.
Letos jsem zkusila dávat stonky po dvojicích, lépe se mi pracuje a palička vychází roztomile buclatější. V tom případě jich stříhám 14 a oplétám tedy sedm zdvojených stonků.

Stužku dopředu neodstřihávám, ale odmotávám při práci ze špulky, nakoupila jsem stužky rovnou po 30 metrech Ze stonků směrem od květů dolů odrhnu opatrně lístky a srovnám si květy přibližně do tvaru paličky. Mezi ně vložím špejli.



Obr. 2

Vložená špejle musí vykukovat opačným směrem než stonky. Slouží jako opěrný bod pro snazší práci a lepší tvarování při oplétání.



Obr. 3

Kousek pod květy stonky včetně vložené špejle svážeme cca 20 cm od začátku stužky jednoduchým uzlem. Tento začátek vedeme mezi květy vnitřkem paličky a bude sloužit pro svázání a mašličku.



Obr. 4

Nyní opatrně ohneme/zalomíme nad uzlem stonky a přeložíme je přes květy směrem k delšímu konci špejle.



Obr. 5

Teď už začnene stužkou rovnou ze špulky (tj. delším koncem) oplétat stonky (zde v detailu stonek zdvojený). Jednou nahoru, jednou dolů pořád dál dokola...



Obr. 6

V další řadě bude procházet stužka naopak. Tam, kde byla v první řadě horem, povede nyní spodem a opačně.
Ano, pečlivě se soustředím, abych to nespletla



Obr. 7

Při práci se snažíme všechny kvítky pečlivě zakrýt, přiměřeně utahovat a stonky srovnávat tak, aby byly po obvodu rovnoměrně rozmístěné.



Obr. 8

Vyplatí se nespěchat, čím pečlivěji budeme postupovat, tím lépe bude výsledek vypadat. Občas kousek "vypářu" a práci vylepším.
Když dopletu až pod kvítky, vytáhnu špejli. Obtočím delší pracovní konec stužky kolem všech stonků, dotvaruji/srovnám paličku a svážu uzlíkem i mašličkou se začátkem stužky vedeným vnitřkem paličky.
Buď odstřihnu konce stužek i stonků nebo ještě obvážu delším koncem stonky kousek dolů a bude to palička na stonku.



Obr. 9

Tramtadadá, máme hotovo! Odstraníme případně vykukující kvítky. S každou novou paličkou Vám půjde práce lépe od ruky...



Obr. 10

Palička ovoní jakýkoliv interiér jako suchá vazba nebo vložením do skříně krásně osvěží prádlo.
(Doporučuji nedávat přímo na prádlo, zbytková vlhkost může způsobit mírné zapouštění nestálých barev stužek. Záleží samozřejmě, jak kvalitní materiál použijete.)
I po roce levandulové paličky hezky voní, stačí jen mírně pomačkat. Investice není velká a určitě tím potěšíte každého, komu své dílko věnujete ;-)



Obr. 11

Jedna naše "Lavandula angustifolia", v pozadí i jiný odstín.

Přeji příjemné voňavé tvoření.
Vaše Efča H.

Návod na levandulovou panenku .

HTML galerie 1