Příběh o mém "mega šperku"

23.07.2017

To se mi tak jednou v hlavě uhnízdila myšlenka, že bych ráda dostala nabídku vyrobit výrazný a opravdu originální šperk. Pokud nabídka nepřichází, není nic snazšího, než si ten úkol zadat sama a pak najít nějakou oběť, která do toho se mnou půjde. Sama nosím občas výrazné větší věci, ale na to nosit nějakou skorobláznivinu už si připadám poněkud stará.Jenže touha něco takového vyrobit mne neopouštěla. Někdy se nápad musí nechat uležet, on svou cestu najde, tedy u mne to tak úspěšně funguje. Dcera objevila v Praze jeden roztomilý obchůdek s módou v retrostylu, především 50.let. Ona nakoupila tam, já si objednala přes e-shop a povím vám, jedny úžasnější šatičky než druhé. Když jsem kamenný obchod konečně navštívila (vrátit šaty, které mi bohužel neseděly), připadala jsem si jako v jiném světě. Asi jako hladový v cukrárně. Ty modely, střihy, potisky... jůůů. Co si vybrat dřív?

A přesně tam jsem našla tu originální mladou a hlavně odvážnou dámu, která neodmítla mou nabídku. Sama si vybrala vzor šatů (Hermeline od Hell Bunny), který zbožňuje. Byla to výzva, ale díky její vstřícné spolupráci jsem se mohla pustit do díla. I když mi práce trvala poněkud déle, než jsem původně zamýšlela.

Nejprve jsem z upravených fotek potisku šatů vyrobila kabošonky. K tomu jsem vybrala ústřední motivy především zvířátek, protože zvěř ve 3D ušít z korálků nezvládnu. Každý kabošon jsem obšila zvlášť, ale na jednom společném plstěném podkladu. Jedno obšití mi trvalo asi 2 hodiny, kabošonů je pět. V této fázi jsem musela pokračování prací na nějaký čas odložit kvůli množství dalších aktivit. Před týdnem už v prázdninovém režimu nadešla doba projekt dokončit.

Použila jsem osvědčenou pevnou nit a skleněné korálky více velikostí a barev, českou značku Preciosa i japonské Toho. Celkově jsem zlomila jen dvě jehly! Už dopředu jsem měla rozmyšleno, že ušiju z náramku do prostoru vystupující květiny (slunečnici, něco jako růže i zelené lístky) také inspirované potiskem látky. Zbývající místa jsem víceméně anarchisticky doplnila korálkovou výšivkou, tak jak to šlo a líbilo se mi. Myslím, že tomu zdařile pomohla náhoda, kdy jsem si jedním chybným pohybem dohromady sesypala předtím pečlivě roztříděné korálky. Od té doby to se směskou šlo úplně samo. Dokonce jsem občas zapomněla hlídat hodiny, ani spát se mi nechtělo... prostě závislost.

Takže tramtadadá...
Mé dílko s pracovním názvem "mega šperk" váží úctyhodných 61 gramů, na délku měří 14 cm a na šířku 9,5 cm. Komponenty jsou z chirurgické oceli a vše podšito umělým semišem. Odhadem mi výroba trvala 40 hodin a moc jsem si to užila s každým přišitým korálkem!

Moc děkuji slečně Šárce a www.sugarbat.cz za trpělivost s čekáním a hlavně za možnost si svůj sen uskutečnit!

Všem dívkám i ženám doporučuji navštívit nejen stránky mého oblíbeného obchodu. (Ano, už máme s dcerou odtud mnoho krásných modelů). Každá z nás by občas měla zajít do tak trochu fantastického světa... s barvami, puntíky, kytičkami, ovocem, zvířátky, kotvičkami. Odvážnější najdou i stylizované kostlivce a lebky či netopýry. Nepochybuji, že si vyberete, najdete tam velikosti od XXS do 6XL ;-)

Zazvonil řetízek od náramku a příběhu je konec. Tedy doufám, že jen u mne, ale žít a nosit se bude dál...

Vaše -občas-na-svou-práci-(mega)pyšná- Efča H.Odkaz na galerii fotografií mega šperku