Návod na háčkované botičky

15.08.2017

Při dohledávání informací k chobotničkám pro nedonošeňátka jsem zjistila, že jsou pro drobečky potřeba i malé čepičky a ponožtičky (či bačkůrky). Když jsem na webu zjišťovala, jaká příze je pro minimiminka vhodná, pro jak velké (resp. malé) ťapičky mají být, hledala jsem pracovní postupy. Zkusila jsem totiž ponožtičky uplést, ale nebylo to ono. Co tedy raději háčkovat?

Vyzkoušela jsem několik návodů, ale pořád mi to nějak nevyhovovalo. Nejlepší z vyzkoušených mi připadal návod od Krampolínky, konkrétně Botičky pro spěchálky. Už delší dobu této háčkující dámě fandím, umí háčkem opravdu kouzlit. Vyrábí úžasně roztomilé i praktické věci, navíc si najde čas psát i velmi zdařilé návody a hodně jich je k dispozici zdarma! Také se mi líbí fotografie, jakými své výrobky prezentuje. Vřele její návody doporučuji, jsou srozumitelné i pro začátečníky. Určitě se na stránky Krampolínky podívejte.

Jako velkou inspiraci k mému návodu jsem použila zmíněné Botičky pro spěchálky. A důvod, proč jsem nepostupovala přesně podle něj? Záleží jakou přízi i háček použijete, jak moc utahujete a co od své práce očekáváte. Prostě jsem měla lehce odlišnou představu o finální podobě botiček a jsem zvyklá háčkovat trochu jinak.

S laskavým svolením Krampolínky Vám svůj fotonávod předkládám a doufám, že bude užitečný pro tvorbu co nejvíce bačkůrek/botiček pro minimiminka, ať spojenými silami ten Ponožkový rekord pokoříme!

Tyto botičky mají délku chodidla cca od 5 cm do 6,5 cm, záleží na volbě materiálu a samozřejmě na utahování. Na fotografiích jsem použila žlutý háček 2,5 mm, šedou a červenou přízi Alize Cotton Gold (55% bavlna, 45% akryl). Níže pak zelený háček 2 mm, mentolovou a lososovou přízi Nako Ninni Bebe (100% soft akryl). Příze v tomto návodu použité mám od své dvorní ;-) dodavatelky Prima příze.cz.

V popisu používám tyto ustálené zkratky:
ŘO = řetízkové oko
PO = pevné oko
KS = krátký sloupek
PDS = polodlouhý sloupek
DS = dlouhý sloupek


obr. 1 - 6
Začneme podrážkou: Uháčkujeme počáteční ŘO, pak 5 dalších ŘO a ještě dvě ŘO jako náhradu prvního PDS. Do třetího ŘO od konce začneme háčkovat PDS až k počátečnímu ŘO, do kterého vháčkujeme celkem 5 PDS. Tím se obtočíme na druhou stranu řetízku...





obr. 7 - 12
... a opět háčkujeme PDS po druhé straně řetízku (rovnou zaháčkovávám konec příze) až do oka, ze kterého vycházela náhrada i první další PDS. Sem už přidáme jen 3 PDS a řadu uzavřeme PO. (Na obrázku 7 je naznačeno, kdy konec příze odstřihnu, aby mi dále nepřekážel.)





obr. 13 - 18
Další řadu podrážky opět začneme 2 ŘO jako náhradu za první PDS a do stejnému místa, odkud vychází náhrada, vpíchneme druhý PDS. Dále 5 PDS do každého očka předchozí řady, v oblouku musíme přidávat, proto čtyřikrát za sebou zopakujeme 2 PDS do jednoho očka. Opět 5 PDS rovně a pak rozháčkujeme třikrát 2 PDS do jednoho očka. Druhou řadu uzavřeme PO.





obr. 19 - 24
Z pevného oka uháčkujeme 2 ŘO jako náhradu PDS, do stejného očka 1 PDS, 6 PDS rovně. Rozháčkujeme sedmkrát 2 PDS do jednoho oka a opět 6 PDS rovně.





obr. 25 - 30
Rozháčkujeme šestkrát 2 PDS do jednoho oka a řadu uzavřeme PO, kterým ještě protáhneme konec odstřižené příze. Stejným způsobem vypracujeme druhou podrážku :-)





obr. 31 - 36
Nyní začneme tělo botičky červenou přízí. Mám ráda zvýrazněný předěl mezi podrážkou a tělem botičky. Pokud by Vám tento způsob nevyhovoval, můžete postupovat podle alternativy na stránce níže (lososovo-mentolové barvy a označené písmenky) a k tomuto postupu se vrátit obrázkem 49.
Jak tedy na "ozdobné prošití" podrážky? Vpíchneme pod krajová očka podrážky z rubové strany těsně vedle ukončení práce a vypíchneme z lícu na rub sousední dírkou. Uháčkujeme 2 ŘO jako náhradu za první PDS. (Na fotu 36 je detail dalšího vpichu z rubu přes líc zpět na rub.)





obr. 37 - 42
Nahodíme, vpíchneme do dírky, odkud jsme v předchozím kroku vycházeli a vypíchneme o jednu dírku dále ve směru práce. Uháčkujeme takto podebraným způsobem PDS.





obr. 43 - 48
Stejným způsobem postupujeme po obvodu celé podrážky a uháčkujeme první řadu těla botičky PDS. Řadu ukončíme PO.





obr. 49 - 54
Pak už běžným podebíráním uháčkujeme další řadu PDS ukončenou opět PO. Třetí řadu začneme háčkovat bez ukončování PO, tj. do spirály jako se háčkují hračky. Začneme 1 ŘO, 3 KS...





obr. 55 - 60
... 3 PDS a budeme ubírat špičku sháčkováním 3 DS v jeden. Celkem čtyřikrát.





obr. 61 - 66
Dále 3 PDS a do konce řady KS. Bez pevného oka přejdeme spírálově do další řady. Přechod si označíme kouskem kontrastní příze nebo například špendlíkem. Uháčkujeme 3 KS...





obr. 67 - 72
... dále 2 PDS, pak ubíráme špičku sháčkováním 2 DS celkem třikrát za sebou...





obr. 73 - 78
... uháčkujeme 3 PDS, dále KS rovně až k označení přechodu řad. Také KS i na začátku další (nad KS z předchozí řady).





obr. 79 - 84
Špičku už více ubírat nebudeme, jen nad PDS a DS z předchozí řady budeme háčkovat PDS. Snažíme se souměrně od středu špičky na obě strany (ve směru práce začínáme těsně v očku před PDS předchozí řady a končíme v očku těsně za). Patičku uprostřed zvýšíme rozháčkováním 1 PDS, 1 DS, 1 PDS do jednoho očka. Pokračujeme KS...





obr. 85 - 90
... a háčkujeme stejný druh sloupků jako v předchozí řadě, KS nad KS, PDS nad PDS. Patičku více nezvýrazňujeme, jen nad ní uháčkujeme KS. Nad místem přechodu řad začneme háčkovat řadu dírek 1 ŘO, 1 KS a to opakujeme...





obr. 91 - 96
... až téměř ke středu nártu nad špičkou. Místo KS uprostřed naopak uháčkujeme vějířek z 5 DS do jednoho očka a řadou dírek z 1 ŘO a 1 KS pokračujeme kolem celé botičky. Dírky obháčkujeme vždy 2 KS pod ŘO z předchozí řady...





obr. 97 - 102
Vějířek obháčkujeme běžně 1 KS pod každé očko a pak opět po 2 KS pod každé ŘO až do konce. Práci ukončíme PO. Konec příze zatáhneme háčkem nebo jehlou z rubu pod několik nitek směrem k podrážce. Řadou dírek protáhneme kroucenou šňůrku nebo uháčkovaný řetízek z cca 110 ŘO. HOTOVO! Pro velký úspěch stejným způsobem uháčkujeme ještě druhou botičku :-)





Zde nabízím alternativu, jak postupovat bez "ozdobného prošití" podrážky.

obr. a - f
Do minibačkůrek se na zatahování konců po uháčkování celé botičky špatně dostává, proto se snažím to dělat v průběhu práce. Na obrázku b je jak protáhnout konce příze dovnitř budoucí botičky středem očka. Obrázek d ukazuje jak podebrat zadní dvě nitky PDS poslední řady podrážky, aby se nám vytvořila na botičce ozdobná hrana. První PDS nahradíme 2 ŘO...





obr. g - l
... stejným způsobem podebíráme a háčkujeme PDS po celém obvodu podrážky.





obr. m - r
První řadu těla botičky ukončíme PO a konce obou přízí hned zatáhneme do podrážky a těla botičky jako je na obrázku n, o. Další postup je totožný od fota 49. Poslední řadu jsem dozdobila pikotkami, připadají mi tak opravdu extraslaďounké.







Horní okraj můžete kreativně přizpůsobit, zkoušela jsem háčkovat i jen dvě řady DS bez dalšího zdobení (i bez vějířku a zvýrazněné paty) a šňůrku protáhnout jen mezi sloupky. Určitě se fantazii meze nekladou a věřím, že do práce vložíte vlastní vylepšení.

Doufám, že můj fotonávod bude užitečný, sepsala jsem ho pro sebe (než detaily zapomenu) a snad pomůže i jiným. Budu ráda, když se v Ponožkovém rekordu sejdou nejen továrně vyrobené ponožky, ale i ty s láskou uháčkované (či upletené).

Úspěšné háčkování přeje

Efča H.

Další odkazy :
Návod na háčkované ponožtičky
Návod na háčkovanou hvězdičku
Háčkované výrobky



Galerie háčkovaných výrobků

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1