Návod na jednoduchou kuličku z pohanky

19.10.2015

Kulička je "šitá" bez jehly a používají se oba konce vlasce.
Pokud raději používáte jiný návlekový materiál, určitě můžete, ale měl by být pevnější (podobný chováním vlasci).
Potřebný materiál:
pohanka velikost 5 mm nebo 7 mm 12 ks
vlasec nebo pevná nit o délce cca 50 cm
(lepidlo nebo bezbarvý lak na nehty)
(bižuterní komponenty na dokončení)

1. Začneme navlečením tří pohanek, které si posuneme doprostřed délky vlasce a jednou z krajních pohanek provlékneme druhý konec vlasce v protisměru. Když přiměřeně zatáhneme za oba konce vlasce, tak by nám měl vyjít jakýsi trojúhelníček.
2. Na jeden z konců přidáme 2 pohanky a do té druhé (poslední nevléknuté) opět protáhneme protilehlý konec vlasce.
3. Podle obrázku přidáme opět dvě pohanky, protilehlý konec v protisměru a podle obrázku vlasec blíže ke středu protáhneme do prvního trojúhelníčku.
4. Přidáme jen jednu pohanku a do ní v protisměru druhý konec. Tímto jsme za polovinou kuličky.
5. Přidáme dvě pohanky, konec v protisměru a vlasec blíže ke středu protáhneme navíc sousední pohankou z předchozí části kuličky podle obrázku.
6. Navlékneme jednu pohanku, v ní konce překřížíme a podle obrázku propojíme se sousední pohankou.
7. Přidáme poslední pohanku, v ní opět konce protisměrem.
8. Vycházející konce protáhneme vždy jedním sousedním korálkem tak, aby se sešly k sobě a mohli jsme je dvakrát zajistit uzlíkem. (Kudy je poznat snadno, protože mezi každými pohankami těsně u sebe musí procházet vlasec do té sousední, takže to uděláme přesně tam, kde nám viditelně vlasec chybí.) Oba konce pak protáhneme aspoň do jednoho sousedního korálku a těsně u práce zastřihneme. Uzel pro jistotu zakápneme lepidlem nebo bezbarvým lakem na nehty.
Hotové kuličky můžeme použít na náušnice nebo jako větší korálky.Korálky jde po zauzlování ještě dozdobit rokajlem ve středu každého "čtyřlístku" nebo rovnou při navlékání používat rokajl mezi pohankami. Pak to bude kulička z 12 pohanek a 24 rokajlů, křížit vlasec doporučuji ve větším korálku-pohance. Podrobnější návod přidám možná někdy později :-)

Přehledný návod ke stažení v pdf

Tento návod nemusíte používat jen na pohanku, která má svůj unikátní tvar, ale i jakékoliv jiné korálky. Zajímavá vychází kulička z pyramidek a krásná i z perliček nebo ohňovek.f