Matematický šperk


s možností kombinovat číslice a znaky matematických operací

14.03.2024

Míša si koupila nové šaty pro učitelku matematiky jako dělané ;-) a pro mě to znamená další z výzev vytvořit vhodný šperk.

Nápad jsem měla hned, a to vyrobit barevně odpovídající znaky. Jen jsem díky zvolené technice "čtyřkorálek" nemohla úplně dodržet stejný font jako na látce šatů. Nicméně doufám, že všechny znaky jsou čitelné. Pro dodržení mezer mezi znaky jsem ušila i distanční mezikorálky. Na upevnění znaků jsem použila nerez dvojité kroužky. Možná to není úplně nejelegantnější, ale snad vydrží velkou zátěž. Moje dcera je totiž na odolnost náročná.

Protože jsem chtěla nositelce dát možnost sestavovat různé příklady, jako návlekový materiál jsem volila lanko se šroubovacím uzávěrem a alternativně lze navlékat jednotlivé znaky i mezikorálky na silnější voskovanou šňůrku či řetízek.

Použila jsem tedy techniku CRAW (Cubic Right Angle Weave) prostorový pravoúhlý steh. Šila jsem z korálků TOHO velikostí 11/0 a 15/0 nití Nymo, z lícu světle fialové a bílé korálky s průtahem, na kontury, zadní část a mezikorálky tmavě fialovou barvou.

Oproti sadě znaků na šatech má dcera navíc na přání i desetinnou tečku, to aby šlo na Den Pí sestavit i zaokrouhlenou obvyklou hodnotu Ludolfova čísla π.