Karlštejn


prohlídka hradu a jeho okolí

31.12.2022

Na asi nejznámějším hradě jsme byli před mnoha lety a poslední den roku 2022 si to zopakovali.

Já se Karlštejn vždycky snažím zahlédnout při cestě vlakem z Plzně do Prahy. To mi zatím k radosti stačilo. Hrad se připomíná i ukazatelem na dálnici a stejně tomu bylo, když jsme odváželi syna po vánočních svátcích do metropole. Protože jsme měli s Michalem na Silvestra volno, přemýšleli jsme, co zajímavého podniknout. Jenže jsme netušili, že možností (kromě předplacených veselic) přiliš není. Vzpomněli jsme si právě na královský hrad. Světe div se, nakouknutím na web jsem zjistila a ihned i zakoupila prohlídku právě na Silestra. Jeli jsme na popolední prohlídku raději s předstihem, protože parkovat se musí ve stejnojmenné obci na vyhrazeném placeném parkovišti (platí se v automatu při odjezdu) a nějakou chvilku zabere vystoupat k hradu pěšky.

Přestože byla sobota a dost obchodů se suvenýry cestou k hradu zavřených, lidí všude celkem hodně. Některé restaurace byly otevřené, ale my využili jen možnost koupit si kávu přímo ve stánku na nádvoří, platba kartou moc nefungovala pro slabý signál, ale káva o trochu lepší než z automatu. Vstupenky jsme měli koupené online za 250 Kč za jednoho dospělého, ale magnetku na lednici do naší sbírky navšívených památek jsem v okénku pokladny přikoupila. Bylo pro mne překvapením, že někteří návštěvníci tuto silvestrovskou tradici dodržují pravidelně. Myslím, že se budeme chtít příležitostně podívat na nově zpřístupněné prostory, ale na posledním dni v roce nelpíme. Asi také počkáme na opadnutí zájmu nedočkavců.

Hrad pořád stojí tam, kde obvykle. Jen z důvodů rekonstrukce sociálního zařízení a budování nového návštěvnického centra (obojí nově otevřeno v dubnu 2023) byla část nádvoří uzavřena, takže na nádvoří celkem liduplno. Při čekání na čas prohlídky jsme si našli azyl na lavičce u studniční věže. Jinak co si pamatujeme, tak na okruhu Císařská rezidence Karla IV. je hodně stejného (myslím, že replika korunovačních klenotů a model průřezu Velké věže jsem tam viděla nově), nicméně postarší paní průvodkyně byla velmi snaživá, předala nám spoustu informací a bylo znát, že jí to baví.

Celkově mi to připadalo tak trochu jako návrat do let nedávno minulých, ale líbilo se nám to. Cestou z hradu jsme zašli na romantický hřbitůvek, protože odtud byla krásná fotogenická vyhlídka na hrad. Cestou k autu jsme nedaleko parkoviště obhlédli (pouze zvenčí) bunkr Karlštejn, prý je tam malé muzeum opevnění.

Přestože je všeobecně známo, že v obci Karlštejn žijí celebrity, my nikoho neviděli, takže soustředíme na jisté objekty pozorování, takže příště možná ty nově otevřené prostory...

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1