Návod na háčkovanou hvězdičku

12.08.2017

Když jsem háčkovala jako dárek pro dvě menší slečny chobotničky, chtěla jsem je něčím dozdobit. Předtím jsem už dělala kytičky a mašličky, ale říkala jsem si: "Mořským tvorečkům by slušelo něco z moře. Mušle nebo hvězdice?" Mušličku jsem nevykoumala, ale hvězdička by neměla být těžká. Hledala jsem motivy na internetu, ale většina připomínala spíš sněhové vločky. Tak jsem se inspirovala podle obrázků a předkládám Vám fotonávod s popisem.

Na fotografiích jsem použila háček 1,5 mm a přízi Alize Bella batik.

V popisu jsou následující ustálené zkratky:
ŘO = řetízkové oko
PO = pevné oko
PDS = polodlouhý sloupek
DS = dlouhý sloupek


obr. 1 - 6
Do magického kroužku uháčkujeme 2 až 3 ŘO jako náhradu za první DS, pak ještě dva DS, ale pozor, neukončujeme každý zvlášť, ale sháčkujeme náhradu a další dva DS v jeden. Dále 3 ŘO a opět 3 DS v jeden, celkem tedy pět skupinek.

obr. 7 - 12
Poslední 3 ŘO spojíme s náhradou PO. Uděláme ještě jedno PO pod oblouček 3 ŘO z předchozí řady. Uháčkujeme náhradu 1 až 2 ŘO místo prvního PDS, pak 2 PDS pod oblouček ze 3 ŘO z předchozí řady, 3 ŘO a opět 3 PDS pod tentýž oblouček. Skupinku 3 PDS, 3 ŘO, 3 PDS zopakujeme celkem čtyřikrát vždy pod jeden oblouček z řetízkových ok z předchozí řady. Vpíchneme do náhrady...

obr. 13 - 18
... a ukončíme druhou řadu pevným okem. Pod každý oblouček z řetízkových ok druhé řady vháčkujeme 3 DS, 3 ŘO, 3DS, připojíme pevným okem do mezery mezi sousední skupinky PDS druhé řady. Cípů uháčkujeme celkem pět a tím je hvězdička hotová. Hurá!

Hvězdičku použijte jako aplikaci. (Pokud si necháte delší konec po ukončení, můžete stejnou přízí rovnou přišít.)
Zajímavě vypadá hvězda obháčkovaná kontrastní barvou (např. vyšívací bavlnkou).
Možná by se hodila i jako vánoční drobnost na dárečky či jako ozdůbka na stromeček.

Přeji příjemné háčkování.
Vaše Efča H.

Další odkazy :
Návod na háčkované botičky
Návod na háčkované ponožtičky
Háčkované výrobkyGalerie háčkovaných výrobků

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1