Rozhledna Bolfánek, arboretum Americká zahrada


výstup na rozhlednu a vycházka asi 7,5 km

26.08.2023

Letos se nám podařilo opravdu mnoho akcí tématicky okolo Rusalky (výlet a opera pod širým nebem v místě kde působil skladatel), takže do sbírky zážitků nesměla chybět Kvapilova jezírka. Že jsou na Naučné stezce Žďár v blízkosti Americké zahrady a Bolfánku, o to lépe.

Auto jsme zaparkovali na Parkovišti zámek Lázeň. Bohužel zámecký park je už mnoho let zavřený. Chápu, že nemusí být pro majitele zámku povinností zpřístupnit své sídlo, ale do parku bych se ráda podívala nejen já. Argumenty na mnoha cedulích u dřívějších vstupů na mne působí spíše jako výmluva. Dohledala jsem k tomu několik článků, ale je to spíše smutné počtení. O to víc mne mrzí, že před mnoha lety než se z rekreačního střediska stala opět památka v rukou potomků šlechty a mohlo se návštěvnicky bez problémů do parku, jsme tam toho více nevyfotili. Takže už ponechávám dál bez komentáře. Věřím, že se sem zase za nějaký čas podíváme a budu situaci bedlivě sledovat.

Nejdříve jsme se rozhodli vydat na rozhlednu Bolfánek. Už jsme tam před lety byli a moc se nám to líbilo. Cestou před vrcholem nás vítala hlasitá reprodukovaná hudba, což nás trochu překvapilo. Svatba! Nu což, vyčkali jsme, až se svatebčané okolo rozhledny vyfotografují a nahoru jsme pak mohli vystoupat. Výhledy parádní, Bolfánek nezklamal.

Pak jsme vyrazili na naučnou stezku. U hřbitova byla zaparkována spousta zemědělské techniky, při bližším zkoumání svatebně nazdobená, takže tušíme, čím se svatebčané běžně zabývají. Trochu adrenalinu jsme zažili při hledání vyhlídkového místa, které nabízely mapy.cz. Možná to nebylo dobře trefené místo, ale zpět na rozhlednu krásný pohled a krolomná i strašidelná cesta k našim výletům občas patří.

Arboretum Americká zahrada je prostě krásné, přestože nějaké vzácné stromy už bohužel nepřežily. Zklamáním bylo, že jediné místo k posezení a rozjímání v areálu, altánek, byl obehnaný páskou LČR se zákazem vstupu (důvod netuším, viditelný problém altánek neměl). Tak jsme tedy poseděli na schodech altánku, ale ne moc dlouho, protože tam pražilo slunce.

Zato Kvapilova jezírka zklamala, resp. udivila. Jsou téměř bez vody a proto nevoní a nelákají k posezení. Nicméně závazek spojený s Rusalkou splněn. Před několika lety opravená nedaleká Kuchyňka byla otevřená, takže se do ní dalo nahlédnout. Jak jsem psala výše, určitě se vrátíme. Navíc já už si vůbec nepamatuji návštěvu zámku v nedalekých Chudenicích, takže další důvod k zopakování výletu.

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1