Česká Kanada


vycházka asi 7 km

02.09.2022

Oblast České Kanady je prý pro turistiku jako dělaná, takže jsme chtěli navštívit alespoň kousek z ní. Na spoustě stránek byla doporučená Rozhledna u Jakuba a naučné stezky v okolí, tak jsem se nechala inspirovat. Bohužel z toho mám rozporuplné pocity.

Asi mi až tak nevadí rozhledna uprostřed dětského hřistě podobného zábavnímu parku dávající prostor k zábavě v přírodě. Ono to sice je víceméně postaveno venku a ze dřeva, ale provedení a cíle poněkud pokulhávají za rádobybohulibou činností a službami, jak pan majitel sám prezentuje. Nevadí mi ani poplatek za parkoviště (Parkoviště Valtínovský mlýn), ale tak nějak přístup pana majitele areálu a velkého množství pozemků v okolí. K parkovišti jsme jeli okolo několika právě budovaných rybníků či mokřadů a pěšky jsme pak po trochu nezvykle značené stezce velmi dlouho šli okolo monstrózního plotu, asi obory, která skutečným průběhem nekoresponduje se zákresem v mapách a je podstatně rozšířená. Dokonce je turista nucen někdy jít neschůdným terénem, protože cesta záhadně pokračuje za plotem. Je to takový prazvláštní přístup k majetku a přírodě. Můj čistě subjektivní dojem je, že když je někdo majitel, může téměř cokoliv. A nerada bych to ještě podpořila pocitem, že na takové aktivity lze čerpat dotace...

Nicméně z Rozhledny U Jakuba jako takové výhled byl (i když jistě nákladná stavba má už po poměrně krátkém čase od postavení viditelné vady na kráse). Vstupenka se kupuje ve zděném suterénu rozhledny a obsluha zároveň prodává a vydává občerstvení, takže hrozí nutnost čekat frontu. Tak jsme toho využili a k vstupenkám zakoupili i nanuky. Kvalitu občerstvení jinak hodnotit nemůžu, více jsme si nekupovali. A pokud si dobře s odstupem času vzpomínám, nelze bez vstupenky rozhlednu opustit, turniket vás bez načtené nepustí. Rybníčky (ty už fungující) jsou pěkné, často v soustavě a s ostrůvky. (Nejsem odborník na stavbu vodních děl, ale připadalo mi, že použitý kámen je dovezený odjinud, nepodobnný tomu místnímu přírodnímu, snad se mýlím.) Nakonec jsme dolezli i k ikonickému, hlavně v době covidu, hojně navštěvovanému kameni Ďáblova prdel (omlouvám se citlivějším za výraz), ale v katastrální mapě je pojmenování mírnější Ďáblův zadek. Tenhle úsek naučné stezky byl nejhorší terénem i značením (a omezením lepší cesty nepřístupné za plotem). Překvapením nám bylo i větší stádo lesní zvěře, které nám přeběhlo přes cestu. Kudy se z toho dokonale oploceného místa asi mohlo dostat?!?

Dohledávala jsem zpětně články o lokalitě, majiteli a (ne)spokojenosti návštěvníků a asi bych se opět něchala zmást, že je to tam naprosto super a musím tam jet. Jeden z mála kritických je na idnes.cz - Jihlava.

Doporučení místo navštívit asi tentokrát vynechám, nejlepší bude, když si každý udělá názor sám...

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1