Kroužek Hravé a šikovné ručičky


Rodinné centrum Na Schodech, U Školy 4 Plzeň - Černice, pondělí 15:30 - 16:30

06.02.2018

Vítejte na místě, kde budu vkládat informace, co se událo na kroužku Hravé a šikovné ručičky

Začátkem nového školního roku jsem měla obavy, zda se vůbec kroužek uskuteční. Odešli nám totiž lonští předškoláci a přihlášené byly jen 3 děti. Nakonec jsme se s vedením centra dohodli, že kroužek přesto otevřeme. Momentálně chodí pravidelně pět dětí, dva kluci a tři holčičky. Všichni jsou úžasní, roztomilí, povídaví i šikovní a já se na každé pondělí moc těším.


Pokud by se k nám na kroužek chtěl ještě někdo přidat, budeme rádi, pořád máme 4 místa volná! A co děláme? Především malujeme, stříháme, lepíme, navlékáme, modelujeme, ale také připravujeme dobrůtky a při tom si vyprávíme, zpíváme, cvičíme a je nám fajn.


25. 9. 2017 Pštrosíci

Na prvním setkání jsme vyráběli loutku pštrosa. Vždy, když někde podobnou loutku zahlédnu, vzpomenu si, jak ráda jsem si s vlastnoručně vyrobenou hrávala. Připravila jsem dětem polotovary některých částí a společně jsme je dozdobili a zkompletovali v opravdovou a funkční marionetu. Však děti brzou přišly na to, jak se taková loutka vodí, aby správně ťapaly nožky a najednou naši pštrosíci pobíhali tak rychle, že nebylo možné je ani vyfotit. Hlídejte je, občas se jim úplně zamotají vodící nitky a nikdo neví proč. ;-)



2. 10. 2017 Podzimní koláž

Využili jsme vzorníky tapet s krásně podzimními barvami a strukturou dřeva na rámečky i kmeny stromů, dolepili vystříhané lístečky, jablíčka, dokreslili detaily A pak si vzpomněli i na houbičky a na výkres je také dotvořili. Prostě vše, s čím se můžeme setkat kolem nás na podzim. Každý "obraz" byl originální a všechny krásné. Vůbec jsem netušila, jak zdatní houbaři děti jsou, někteří jsou lepší mykologové a gurmáni než já :-O



9. 10. 2017 Ježečkování

Ano, přidupali k nám na návštěvu... ale nene, my si je vyrobili a navíc jedlé! Piškoty jsme polili čokoládovou polevou a posypali kokosem namísto bodlin. Očka a čumáčky domalovali také polevou pomocí zdobících sáčků. Samozřejmě jsme i ochutnávali a šmakovalo nám. Mňam! Každý si odnášel domů velkou rodinku piškotových ježků hezky zabydlených ve vlastnoručně poskládané krabičce vystlané ubrouskem s dekorem spadaného listí.



16. 10. 2017 Ovoce

Zkoušeli jste někdy modelovat podle skutečného modelu nebo zátiší? My to zkusili a šlo nám to báječně. Vytvarovali jsme z Play-Doh modelíny různé ovoce podle opravdové ukázky (banán, hruška, jablko, hroznové víno...). Pak si děti vybarvily předtištěné ovocné a zeleninové pexeso. Když se jim vše tak skvěle povedlo, mohli jsme modely ze zátiší ochutnat. Nejvíce chutnala jablíčka a to je dobře, je to zdravá svačinka a já je mám také nejraději.



23. 10. 2017 Prstoví maňásci

Připravila jsem dětem z tenkého textilií potaženého molitanu návleky na prstíky. Vyprávěli jsme si o divadle, jakou pohádku máme nejraději a pak jsme kreslili i vybarvovali fixkami na textil své maňásky. Abychom mohli naše miniloutky odnést, ze čtvrtky jsme vystříhali a slepili model divadýlka, kam se maňásci dají pěkně uklidit.


30. 10. 2017 Dušičkování (Halloween)

Nejsem fanouškem importovaných svátků, ale na dýňování nic špatného není. Tak jsme si ozdobili minidýničky (černou lepenkou na mandarinky), utkali pavoučkům pavučinku (na vyděrovaný kruh z papírového talíře) a vyrobili si zápich s duchem (z gázových čterečků na malou polystyrenovou kuličku se špejlí). Také jsme společně zabojovali proti hodinám ve stolní hře Ghost Tower (na principu pexesa hledáním trojic karet stejných barev). Nikdo z nás se strašidelného tématu nebál a i dušičkové téma jsme si užili.



13. 11. 2017 Návštěva bílého koníka

Už se venku objevil sníh, tak jsem vymyslela na téma známé pranostiky podkovičku pro štěstí z alobalu s dolepeným čtyřlístkem, papírového koníka s hebkou přízovou hřívou i ocáskem. Namalovali jsme výkres s vločkami a podkůvkami, kudy náš koník roznášel sníh. Při malování jsme zpívali písničky o koních a zkusili si zaklusat i s napodobením klapavého zvuku... úplná Velká pardubická!



20. 11. 2017 Ponožkáčci

Všichni rádi plyšáky, ale takový plyšáček vlastnoručně vyrobený, to je věc! Přitom stačí koupit jen veselé barevné "ňuňací" ponožky (takové ty chlupatě hebounké), vycpat výplní do hraček, přišít očka, zvýraznit pusinku a zauzlovat vlásky. Každá ušitá potvůrka byla jiná, ale všechny roztomilé a veselé. Některým dětem se tak moc líbily, že si udělaly ještě druhou do páru. Dovolila jsem dětem potvůrky vyvětrat proběhnutím sálkem a některé potvůrky nám dokonce létaly... :-) Udělalo mi radost, že některé děti hned po kroužku své výrobky věnovaly rodičům.



4. 12. 2017 Čertíci a andílci

Hned na úvod jsem se dětí ptala, zda doma častěji slyší: "S tebou šijou všichni čerti..." nebo "Jste hodní jako andílci..." Co myslíte? Samozřejmě jsou všichni nejhodnější, proto jsme si čertíky aspoň vyrobili. A dokonce reflexní (z korálků, reflexních textilních pásek a šňůrek). Pro jistotu i podobné andílky. Uvidíte, že když je přivážete dětem na batůžek či bundu, jak je zviditelní i při čím dál dřívější tmě. Protože každého baví skládat miniandílky z bižuterních komponentů, vyrobili si tak andílci i andílky pro sebe a své blízké.



11. 12. 2017 Stromečky ze šišek

Dostala jsem krásné borovicové šišky (kupodivu posbírané na sídlišti v Plzni) a hned mne napadlo je využít na dekoraci. Tak jsme už známou technikou tupování houbičkou nabělili okraje a ještě navrch přilepili malé polystyrenové kouličky. Pidikouličky nás docela pobavily, protože se mi cestou nějak nabily statickou elektřinou a více než lepidlem držely všude jinde právě staticky. Sešlo se nás tentokrát méně, proto měly děti dostatek času i materiálu vyrobit i další stromeček. Než nám zaschla barva a lepidlo na šiškách, pomalovaly děti fixkami sádrové hvězdičkové odlitky. Mají sloužit jen jako dekorace nebo třeba podložka pod minisvíčku.



18. 12. 2017 Vánoční přáníčka a ozdoby

Protože se Vánoce neúprosně blíží, bylo na čase vyrobit tématická přáníčka a ozdoby. Na přáníčka nám stačila jen přeložená čtvrtka, nůžky a velmi vydařené lepicí pásky s vánočními motivy Z Lidlu. Největší úspěch měla páska s panem Perníčkem. Kluci vymysleli i přáníčka zamykací. Pak jsme si omotali třpytivou přízí připravené hvězdičky z papírových ruliček a nakonec jsme vyzkoušeli jednoduché ozdoby z papírových proužků sešité sponkovačkou na papíry. Bylo znát, že děti se na Vánoce těší a jsou nedočkavé. Jsem zvědavá, jak se mi po prázdninové odmlce budou chlubit, co za dárečky pod stromečkem našli.



15.1. 2018 Šálení

Když máme zimu, rozhodla jsem se, že si s dětmi vyrobíme hřejivý módní doplněk: šálu. Nastříhala jsem dětem z fleecové deky bílé šálky a prostříhala do nich dírky na třásně.
Děti si pak podle vlastního výběru barev namotaly na knížky příze, "cancourky" pak prostrkávaly průstřihy v šále a vyráběly třásnění. Přebytečné cancourky jsem dětem svázala do střapečku, maminky ho můžou dát na čepičku nebo ozdobit tašku.
Taky jsem si procvičili ručičku i barvičky na grafomotorickém listu a návrhu rukaviček ke každé vyrobené šálce. Sluší jim?



22.1. 2018 Sporty na bruslích

I když venku zima ještě nemá tu správnou podobu, tak jsem si na ní zahráli uvnitř, tedy aspoň na bruslení. Vyrobili jsme si brusličkové záložky do knihy (ze čtvrtky, kncelářských sponek a provázků).
Vyzkoušeli jsme si pohyb rychlobruslařů i krasobruslařů a hlavně otestovali vlastnoručně slepené minihokejky. Stačily nám na to lékařské špachtle, lepenka průsvitná a černá a víčko od PET lahve.
Děti trénovaly střelbu na branku (židličku). Zjistila jsem, že kluci do toho vkládají hodně síly a děvčata mají lepší mušku. Ještě jsme si na čtvrtku namalovali přenosné kluziště, aby děti měly na čem doma hrát náš minihokej. Zavzpomínala jsem si tak na svoje trenérské chvíle v opravdové školličce bruslení a třeba budete mít doma brzo nadějného hokejistu či krasobruslařku. Šlo jim to na suchu výtečně :-)