Háčkovaný kuandu


výška asi 25 cm, délka včetně ocásku asi 40 cm

25.12.2023

Ráda v rámci odreagování sleduji na internetu videa s různými zvířátky a tak jsem narazila na Cincinnati Zoo & Botanical Garden a jejich chovance jménem Rico. To vám je takový sympaťák a jak labužnicky si umí vychutnávat oblíbené mlsky! A protože Michal má rád dikobrazy a kuandu je vlastně hlodavec dikobrazům celkem podobný, dostala jsem nápad mu tohle zvířátko pro radost uháčkovat.

Nápad se mi zdál celkem snadno realizovatelný, protože materiál na háčkování jsem měla v zásobách doma, ale až tak snadné to nebylo. Navíc jsem ze studijních důvodů musela nakoukat videa a fotky tohoto zvířecího druhu, aby si byl podobný. Háčkovala jsem tradičně bez návodu naprostou improvizací z přízí Alize Decofur (bodlinky), YarnArt Mink (srst) a Alize Softy (čumáček a končetiny), Sněhurka (drápky, košíček), Anchor Freccia (dobrůtky) háčky 2.5 až 3.5 mm a drobnosti háčkem 0.9 mm. Fousky jsem vytvořila z černého vlasce a očka ze skleněných korálků tvaru houbičky.

Tohle zvířátko je jedním z mých nejnáročnějších dílek, co se teoretické přípravy týká, ale byla to radostná práce a s výsledkem jsem spokojená. Jako bonus jsem ještě o několik dní později uháčkovala polovinu cukrového melounu a kukuřici (a vložila do nich pískátka), protože můj živý model Rico je má rád a aby nehladověl.

Pokud Vás kuandu zaujme, vězte, že v plzeňské zoo v pavilonu Amazonie dva takové živé exempláře můžete vidět.