Šitá krajková kabelka


šířka 28 cm, výška 25 cm, délka popruhu včetně karabin 140 cm

23.12.2023

Další verze oblíbené šité krajkové kabelky, třetí nebo čtvrtá? Trochu jsem pátrala v paměti, kdy jsem šila první verzi a myslím, že s tou úplně první byla Míša na Aljašce už v roce 2013, takže jsem jí šila někdy předtím. Ani si nemyslím, že by to byl nějak její nebo můj styl módních doplňků, ale asi jí prostě kabelky od maminky přirostly k srdci ;-)

Trochu paradoxem je, že to vlastně byla už tenkrát upcyklace. Krajka je totiž ze sukně, kterou jsem před mnoha lety koupila za pár korun v secondhandu právě kvůli té krajce a pak čekala několik let na použití. Podkladovou kontrastní látkou byla ve všech předchozích verzích stříbřitá taftová, zbytek od nějakých šatů, a podšívka vždy z nějakého náhodného kousku podšívkoviny či jiné vhodné látky. Nejsem kdovíjaká superšvadlenka, většinou improvizuji z materiálů, co mám doma a model jak mne to zrovna napadne. Takže se vlastně divím, že Míša ty moje nedokonalé kabelky nosí a cestuje s nimi po světě.

To cestování po světě a časté užívání dává kabelkám dost zabrat :-) Proto se pokaždé snažím další verzi o něco vylepšit. Odolnější zip, větší jezdec u zipu, kvalitnější popruh, lepší vnitřní výbavu a stejně občas potřebuje ta aktuálně nošená trochu poopravit.

Míša mi už před létem říkala, že ta poslední se s námi loučí, a já měla v plánu ušít kabošku novou, že si jí odveze. Jenže mi nevyšel čas, přestože byla na několik týdnů doma, prostě jsme měly jiný program. Ale díky těm plánům jsem měla nakoupený materiál. Proto, když mi asi před týdnem volala a říkala, že se jí definitivně rozbil zip, už jsem nemohla ušití odkládat.

Vyštrachala jsem původní krajku, několik druhů podšívek, zipů, popruhů a vybrala citem, co se mi zrovna líbilo. A letošní vylepšení? Zvolila jsem poněkud větší velikost. Z vlastní zkušenosti vím, že dámská kabelka v sobě skrývá nejedno tajemství. (A občas by se hodila Hermionina kouzelná, kam se vejde třeba i stan.) Dala jsem pro jistotu na zip dva jezdce, kdyby se jeden rozbil, snad poslouží druhý. Pevný popruh jsem upevnila na karabinky, aby šel případně snadno vyměnit. O něco pevnější podkladovou látku tmavší šedé barvy jsem podžehlila výztuhou, podšívkovinu jsem vybrala novou a pevnější. Jako třešnička na dortu je vnitřní kapsička na zip na drobné důležitosti.

Sázky na životnost nevyhlašuji, naopak nám držím palce, ať vydrží co nejdéle, protože původní krajka mi už dochází... A jen tak mimochodem, včetně příprav to zabralo necelé tři hoďky.