Hrad Krakovec


za Brtníkovými

28.09.2023

Už delší dobu jsme s Michalem mluvili, že bychom si měli zajet na Krašov, ale Michal nakonec vymyslel cestu jen kousek dál, na Krakovec.

Tam se rád podívá každý, kdo viděl film Ať žijí duchové! Já se tedy do míst, kde bývala krásná Leontýnka a její tatínek Brtník z Brtníku, podívala s nadšením. Parkoviště bylo docela plné, asi to ve státní svátek napadlo více lidí. Navíc v září už spousta památek má své dveře zavřené. Až na Krakovec pojedete, zvolte raději cestu přes Krakov, je méně krkolomná. My tudy alespoň odjížděli.

Vstupenky se kupují přímo na hradě a zapůjčí vám tištěného průvodce nebo nabídnou možnost komentované prohlídky v ceně vstupného. My tedy raději vyčkali na komentář průvodkyně, která byla moc šikovná a řekla nám spoustu zajímavostí. Hrad jako takový, resp. jeho zřícenina působí poněkud netradičně spíš jako zbytky zámku. Každopádně je to originální stavba, se spoustou architektonických zajímavostí a určitě stojí za návštěvu. Jediné, co mne mrzelo, že není přístupná část s kaplí. A taky mne mrzelo, že tam filmoví skřítci nenechali tu parádní střechu (to byl ale prý jen jeden z filmových triků). Bez střechy Krašov už není, dokonce tam mají střechu experimentální , jak jsem našla v médiích.

Doporučuji i vycházku okolo hradu, most má parádní konstrukci a za hradem mají památník Mistra Jana Husa. Nedaleko hradu je z bývalé školy vybudovaná hospoda a mířilo tam hodně lidí. A na parkovišti mají úžasně vytuněnou autobusovou zastávku. Jen mne tedy zaujala obchůzka okolo parcely/zahrady před hradem, evidentně zajímavé majetkové poměry.

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1