Vila Hany a Edvarda Benešových


prohlídka památníku a vily Benešových

06.09.2023

Podívat se do vily a památníku jsme měli v plánu hned, jak se objevily informace, že se má více otevřít veřejnosti. Ne, že bych až tak obdivovala postavu prezidenta Beneše, na to mám o něm málo nastudováno, ale o důvod více se o jeho životě více dozvědět právě v Sezimově Ústí. Vzhledem k majetkovým poměrům (Úřad vlády ČR versus Husitské muzeum v Táboře) to dříve bylo komplikovanější (a také návštěvníků výrazně méně), ale od letoška to podle webu Památník a vila dr. Edvarda Beneše běžně v návštěvní době lze.

V památníku se zakoupí vstupenka, ke zhlédnutí je film o vile a životě Benešových, vystaveny důležité předměty a k zapůjčení audioprůvodce. Nápad s audioprůvodcem se mi líbí, projít se dá vše vlastním tempem. O paní Haně se říká, že to byla dáma s neobyčejným vkusem. Mne by tedy nakombinovat některé hodnotné kusy nábytku a dekorací takto nenapadlo, ale vila se nám celkově moc líbila. I přilehlý park je na procházku příjemný.

Jak zmiňuji ve své recenzi na mapách Google, mrzelo nás omezení pohybu v zahradě, přesto jsem dala 5 *, cituji: "Krásná vila s autentickým vnitřním vybavením i zajímavá expozice v Památníku E. Beneše. Zaujala nás služba samostatné prohlídky s audioprůvodcem. Veškerý personál byl velmi vstřícný. Zahrada je krásně upravená, jen mne mrzí uzavřené cesty v zahradě (tím omezený prostor pro návštěvníky), např. ke skalce. Prý z důvodu nedisciplinovanosti některých lidí, od doby, kdy je památka více otevřená pro veřejnost." Takže doporučuji!

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1