Vrchol Tok v Brdech


další ze zdolaných brdských vrcholů, vycházkou dlouhou přes 16 km

02.07.2023

Ačkoliv se to nezdá je Tok nejvyšším vrcholem Brdské vrchoviny a Středočeského kraje. Lákali jsme k tomuto výletu i naše potomstvo, ale nezlákali, takže jsme se s Michalem na toto dobrodružství vydali sami.

Parkovali jsme v centru obce Obecnice (Parkoviště u stadionu) a využili k cestě na vrchol Naučné stezky Klobouček a NS Tok i běžných turistických tras. Za mne nejpikantnější částí celé cesty byly tzv. kamenné schody, jejichž původ není úplně rozluštěn, ale prý zkratka pro lesníky. Já tam tedy nechala hodně sil, ale zdolala je v obou směrech! (Nepřestane mne překvapovat, kolik lidí je ochotno nerespektovat označení turistických/pěších tras a pokouší se je zdolávat na kole. Vězte, že hodně a někteří se chovají vůči pěším turistům i přírodě dost nehezky.)

Samotný vrchol Toku je poněkud nenápadný, taková průběžná náhorní plošina, a v historii se dokonce označení přemisťovalo. My vrchol našli, včetně zeměměřičského kamene. Přímo u něj jsme posvačili (z vlastních zásob). Lidstva tam bylo požehnaně, možná zdolávání brdských vrcholů je momentálně v módě? Zpátky jsme se vraceli okolo chaty Carvánka. Tam jsem objevila nádherný malovaný kamínek s postavičkami našeho oblíbeného komiksu Čtyřlístek, který mi autorka dovolila si ponechat. Cestou zpátky jsme lehce škrtli dopadovou plochu Tok a opět přes kamenné schody došli až do centra Obecnice.

Cest na Tok i zajímavá místa v okolí je více a určitě doporučuji. Navíc pokud se načasuje správně sběr borůvek či brusinek nebo kvetoucí vřesy, může mít turistika další rozměr.

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1