Zámek Žirovnice


gotické malby na zámku, expozice v pivovaru

01.06.2023

Od Johanky je město Žirovnice jen asi 15 km a protože tam mají na zámku unikátní fresky a v bývalém pivovaru i expozici perleťářství, měli jsme jasný program na jeden půlden.

Zaparkovali jsme na Parkovišti Barvířská a došli pohodlně k zámeckému areálu. Přímo v zámku je kromě infocentra a zámeckých expozic také městské muzeum, knihovna a ZUŠ. Za mne velmi účelné využití. Přestože je zde k vidění jistě hodně, já si vybrala zámeckou expozici Nástěnné gotické malby z 15. století a expozice v bývalém pivovaru.

Přestože jsem se snažila podle harmonogramu prohlídek na webu sladit časy, moc jsem to nepochopila, ale naštěstí ochotou dam průvodkyň a v infocentru se to vše podařilo. Taky díky báječným schůdkům, které zkracují/spojují pivovar se zámkem, ale pozor jen na vlastní nebezpečí, které jsme použili opakovaně. Nejdříve jsme měli prohlídku v zámku a paní průvodkyni jen sami pro sebe. Unikátní fresky, které jsme tak moc chtěla vidět, jsou opravdu skvělé, ale i ostatní části expozice stojí za vidění.

V bývalé budově pivovaru je rozsáhlá expozice věnovaná perleťářství, kde kromě spousty zajímavých až neuvěřitelných perleťových exponátů je k vidění i expozice knoflíkářství, výstava šlapacích šicích strojů a také ukázka minipivovarnictví. Nečekaně obsáhlé a zajímavé vše, co jsme mohli zhlédnout.

Po prohlídkách v zámeckém areálu jsme se trochu prošli po městě. Na svačinku z vlastních zásob jsme zvolili romantické posezení na odlehlejším břehu rybníka, který byl vidět z věže zámku. Cestou jsme náhodou natrefili na nápis Balsýr. Vážení, já doteď netušila, že ten nejznámější sýr balkánského typu vyráběný u nás je právě z Žirovnice. Tak jsem se tam zkusila zastavit a vězte, mají tam samé dobroty a za příznivé ceny! Protože jsme tentokrát vynechali návštěvu Špýcharu, tak se pro sýrové dobroty a další potravu pro duši (expozici venkovských tradic a řemesel) máme důvod vrátit.

A paní průvodkyně z pivovaru měla pravdu, že perleť se dá v Žirovnici najít skoro všude. Na parkovišti byl nový obrubník a okolo čerstvě prohrnutá půda... a v ní spousta perleťových odřezků. Nějaké jsem si vzala jako památku a zatím čekají, až je korálkářsky zpracuji ;-)

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1