Kamenice nad Lipou


pěší turistika, památná lípa, pivovar

31.05.2023

Resort Johanka a město Kamenici nad Lipou spojuje Naučná stezka Vítězslava Nováka dlouhá asi 3 km. My jsme vyrazili z Johanky proti směru číslování jednotlivých zastavení, procházka je to pohodlná a celkem příjemná i v horku. Přesto jsme se vybavili pitím a menší svačinkou na posilněnou. Naším cílem bylo vidět tu pověstnou LÍPU a pak se podívat, co město Kamenice n./L. nabízí.

Naučná stezka začíná, resp. končí v podstatě u zámku, v jehož parku roste památná lípa. Ta je unikátní svým tvarem, stářím (až 800 let) i schopností přežít (i úder blesku). V zámeckém parku je více zajímavých stromů a několik míst k příjemnému odpočinku. Zámek jsme nenavštívili, ale někdy příště tam máme v plánu zajít. V zámku je totiž po jeho rekonstrukci umístěno městské muzeum a několik expozic Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, věnovaných naříklad hračkám, parním strojkům a designovému nábytku.

Lip mají v Kamenici více a další krásná je přímo na náměstí. Vzhledem k horku jsme si do stínu lípy sedli s nanukem a poohlíželi se po okolí. Na náměstí jsou zajímavé i méně líbivé budovy, hezká květinový výzdoba, lavičky k posezení, historická kašna a pivovar ;-) Na jednom z domů na náměstí je pamětní deska a před zámkem busta významného rodáka, hudebního skladatele Vítězslava Nováka.

Lehce osvěženi jsme se rozhodli ještě projít k nádraží. Jak už v jiném článku zmiňuji, nestihli jsme těsně před krachem vidět v chodu úzkokolejnou železnici, která právě tímto městem také procházela. Místní nádraží vypadá jako právě v rekonstrukci a na kolejích jsou odstavené nějaké vozy úzkokolejky. Je ve hvězdách, jak to nakonec s touto unikátní železniční dopravou dopadne...

"Romantickou" procházku na lesní hřbitov Bradlo jsme zavrhli, protože nás čekala ještě pěší cesta zpátky na Johanku a hlavně jsem měli jako nemotorizovaní možnost ochutnat s Michalem spolu místní pivo. Exkurze v pivovaru lze pouze po předchozím objednání, ale využili jsme letní restauraci na nádvoří. Dali jsme si pozdní oběd a jídlo i pivo nám moc chutnalo. Já ještě koupila domů plechovkové limitky z místní produkce. Dost jsem pobavila obsluhu hláškou, že to chci koupit dětem jako suvenýr z výletu a zdůraznila, že už jsou dospělé.

Kamenice nad Lipou se nám moc líbila a myslím, že si návštěvu zopakujeme.

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1