Hrad Kámen


prohlídka hradu a expozice jednostopých vozidel

28.09.2022

Původně gotický hrad vybudovaný na výrazném skalisku (odtud název) později přestavěný na zámek, často střídal majitele a v novodobé historii byl chvilku v užívání obce sokolské, pak delší dobu v péči okresního národního výboru, který nechal hrad opravit a od roku 1974 je zde umístěno muzeum jednostopých vozidel (prý protože okolo vedl historicky významný motoristický okruh a též z důvodu, že NTM chtělo své neumístěné exponáty ukázat i mimo Prahu).

Na hradě jsou k vidění nejen historické motocykly, ale také expozice přibližující běžný život na zámku od poloviny devatenáctého do začátku dvacátého století a též o stavební historii hradu. V současné době jádro vystavených exponátů motorek tvoří hlavně stroje značky Jawa a ČZ z předválečné i poválečné produkce. Dříve tu byly vystavena spousta vzácných exponátů tohoto druhu. Mne zaujala možnost vyzkoušet si, jak se sedělo v ikonickém velorexu. Popravdě nechápu, jak to mohlo být vozítko určené pro invalidy, dovnitř jsem se jakžtakž nasoukala, ale ven mi musel pomoct Michal a já se tak řehtala, že jsem vůbec neměla sílu sama vstát.

Musím ocenit vnímavost slečny průvodkyně, které nepřehlédla mé zaujetí historickými mapami, tak jsem jí vysvětlila, že je to má kartografická profesionální deformace. Pro mne nečekané chvilkové popovídání o jejím i mém specifickém zájmu a moc milé!

I přes větrné počasí, se nám líbil i malý park pod hradem s krásnými solitérními dřevinami. V letošním roce by měli otevřít po rekonstrukci Kapli Panny Marie Bolestné v Kámeně, takže další zajímavé místo k návštěvě.

A jelikož tak trochu sbírám na cestách fota zajímavých cedulí, nápisů i značek, tak musím ocenit dokonale nepřehlédnutelné značení cesty k hradu z parkoviště (na asfaltu vysprejované stopy jako od Yettiho) a ještě více mne zaujaly reflexní nálepky k dispozici zdarma v zásobníku na místní autobusové zastávce.

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1