Památník Antonína Dvořáka


návštěva expozice a opera Rusalka

29.06.2023

29.6. 2023
Rusalka

Tak a už jsme ve Vysoké po několika dnech opět. Nabídka opery Rusalka v rámci Středočeského kulturního léta nás zaujala, takže jsem zakoupila online vstupenky na letošní poslední představení. Bylo to trochu napínavé, protože předchozí dny hodně pršelo a některá představení se rušila nebo přesouvala zvenčí dovnitř. Nám počasí naštěstí vyšlo a hodilo se to i na komentovanou procházku s panem ředitelem po okolí památníku ještě před představením.
Samotné představení bylo úžasné nejen po hudební stránce, ale především využitím potenciálu prostředí. První a třetí dějství bylo situováno u jezírka a altánku a na druhé dějství se herci, orchestr i diváci přesouvali k zámečku. Spěch nebyl nutný, tedy pokud někdo neprahnul po nějakých luxusních místech v hledišti. Klidně se dalo jít procházkovým tempem a ještě se zastavit u stánku s občertvením. Tím se prodloužila celková doba, takže Michal má můj neskonalý obdiv, že to s námi vydržel a prý se mu to líbilo. Zaujalo nás využití amatérských pěveckých sborů. To Míšu oslovilo natolik, že se po představení byla zeptat jedné sbormistrové, jak se dá k účasti příští rok přiblížit ;-)

18.6. 2023
Druhá návštěva památníku a open air koncert orchestru Dumka Holiday orchestra

Protože se nám s Michalem památník moc líbil a Míša má velmi blízký vztah k hudbě, museli jsme jí tam rozhodně vzít. Jen jsem netušila, že ta stálá expozice, která mne tolik nadchla, je momentálně nahrazována novou. Ale i sezónní výstava byla rozhodně zajímavá. Navíc jsme v kavárně zapředli hovor se samotným ředitelem Památníku AD a ten nás jednak upozornil na ojedinělou akci, koncert open air hudebního uskupení Dumka Holiday Orchestra z Holandska pod vedením dirigenta Sjefa Korta. Což je skupina nadšenců, kteří se dali dohromady za účelem "jezdíme v létě po Evropě a hrajeme Dvořáka". Prý jedna ze skladeb uvedených na koncertě byla složena Dvořákem právě ve Vysoké. Přestože bylo velké horko, počkat si na tento ojedinělý zážitek rozhodně stálo za to. A při čekání na koncert jsme ještě náhodou v parku u jezírka měli štěstí na žabí autentický koncert. Už chápu, že Dvořák tu měl inspiraci na každém kroku. Nakonec nás pan ředitel lákal na představení Rusalky za několik dní...

10.9. 2022
První návštěva památníku

Původně malý zámeček manželů Kounicových, Josefíny - divadelní herečky a Václava Roberta - šlechtice a politika, byl častým místem pobytu skladatele Antonína Dvořáka. Josefína byla skladatelova švagrová, sestra jeho manželky, múza a platonická láska.

Část expozice muzea je věnována Kounicovým, dále životu i dílu skladatele a v suterénu zámečku (či spíše větší vily) bývají tématické výstavy. Logicky je zde také menší sál pro koncertování. Při naší návštěvě byla v suterénu výstava "Do Nového světa!" Zajímavé pojetí historických, politických a uměleckých souvislostí života za oceánem a v Evropě v době pobytu A. Dvořáka v USA.

I pro hudbou příliš nepolíbené návštěvníky je to zajímavé místo a určitě doporučuji navštívit. Kromě krásného parku, lze s aplikací využít naučné stezky Říše zvuků (několik dětských schránek jsem v parku obhlédla, ale víc neprozradím). Rusalčino jezírko v nedalekém lese bylo trochu zklamáním, vypadá více neutěšeně než romanticky. Nicméně procházka lesem v době houbařské sezóny se určitě vyplatí a náhodou jsme natrefili na jedno romantičtější jezírko přímo v parku.

U vstupu do parku je v další zajímavé budově kavárna, ale bohužel při naší návštěvě zavřená.

Každopádně kávičku dokonale vynahradila péče průvodce přímo v památníku. Totiž mít možnost prohlídky jen pro nás dva (se zámeckými leštícími přezůvkami) mělo neodolatelné kouzlo. Jinak expozice se nám moc líbila, zajímavá obsahem i provedením.

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1