Chýnovská jeskyně


prohlídka jeskyně a návštevnického centra, vycházka na Pacovu horu

03.09.2022

Přes Chýnov jezdíme směrem na Johanku nebo zpět, takže nás napadlo navštívit zdejší jeskyni. Netušila jsem, že tento stejnojmenný cíl je ale vzdálený 5 km od centra Chýnova. Vede tam sice z města naučná stezka, ale my se raději přiblížili autem. Parkovat lze nedaleko vchodu do jeskyně u Návštěvnického střediska Chýnovské jeskyně. Moc pěkný dům s poutavou expozicí v suterénu a s prodejnou suvenýrů v přízemí. Tam jsem si samozřejmě musela koupit nějaké nerosty ke korálkování.

Nebyla jsem si jistá s pojmenováním, číslo jednotné nebo množné? Problém s pojmenováním jsem asi rozklíčila právě v expozici, dříve se říkalo ChýnovskÉ a v současnosti ChýnovskÁ. Ať tak či tak, jeskyně je neobvyklá a moc se nám líbila. Samozřejmě tomu napomohla skvělá průvodkyně. Jeskyně byla objevena na konci 19. století při práci v lomu na těžbu mramoru. V jeskyni jsou krásně zbarvené stěny podle nerostných příměsí, zajímavostí jsou různé útvary vzniklé působením vody. Po prohlídce jeskyně jsme se napojili na konec naučné stezky, došli nad lom a pak až na vrchol Pacovy hory. Určitě vřele doporučuji, vše stojí za návštěvu! Jen pozor, prohlídka jeskyně je místy po historických tesaných nerovnoměrných schodech, takže na kolena trošku náročnější.

Cestou mi Michal ještě zastavil nedaleko domu Františka Bílka přímo v Chýnově. Vystavěn byl podle jeho projektu a vyzdoben jeho díly. Uvnitř jsem nebyla, ale i zvenčí je stavba zajímavá.

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1