Rozhledna Sylván


vycházka 5,5 km a výšlap na rozhlednu

28.08.2022

Potřebovali jsme zajet do Plzně a tak nás napadlo to spojit s nějakou vycházkou. Rozhlednu Sylván jsme zatím nezdolali. Měli jsme celkem štěstí, že jsme trefili otevírací dobu, protože rozhledna je otevřená pouze o víkendech a svátcích od dubna do září.

Nejprve jsme došli k ústí polní cesty k rozhledně z hlavní ulice nedaleko parkoviště u Alberta. Za mne je výstup po té cestě trošku náročnější a existují i méně obtížné varianty, jak se tam dostat. (Udýchaná těsně u rozhledny jsem po komfortní asfaltce potkala pána s chodítkem.). V pokladně byla asi nějaká studentka, protože provoz má na starost Gymnázium Fr. Křižíka. Vlastně je to telekomunikační věž společnosti T-Mobile vlastnící budovy v sousedství. Vystoupat přes 122 schodů na vyhlídkovou plošinu asi 22 metrů nad zemí stojí za to. Mimo jiné lze odtud shlédnout nové obchodní centrum nedaleko Globusu, stavbu obchvatu, čtvrť Vinice i pozůstatky původní zástavby na Košutce. Viditelnost byla skvělá, takže nebyl problém najít na obzoru Radyni, která udává směr k nám domů...

Stejnou pěšinou jsme se vrátili k ulici Na Chmelnicích. (A já pořád přemýšlím, bývaly tam kdysi vinice nebo chmelnice? Aha?!) Pak jsme se vydali po trase na mapy.cz. Bez předchozí přípravy s mapami bych netušila, že "zámeček", na který jsem jako holka koukala z oken kuchyně v bytě ve Skvrňanech, je tak blízko k čtvrti Vinice. Ta teoretická příprava občas pokulhává za realitou a ze zkušenosti už vím, že ani značená naučná stezka není zárukou schůdnosti. Některé cesty na mapách nejsou v terénu úplně bezpečně zdolatelné (například ta pěšinka z Pálavské ulice byla pěkný sešup a navíc skrz spoustu vysoké zeleně). Ale opět jsme to nakonec zvládli :-)

Ze stráně nad Zámečkem (původně novogotická vila až opravdu zámeček, za totality domov důchodců a nyní soukromá uměleckoprůmyslová škola) byl rozhled očekávaně příjemný i překvapivý. Pokrok nezastavíme, a tak si na velkolepé stavby komunikací měnící panoramata, musíme zvyknout. Jen bych ocenila v tom lesíku nad PP Čertova kazatelna nějakou lavičku. Naštěstí se dá posvačit i na patníku nebo pařezu.

Posilněni jsme se vydali trochu jinou cestou zpět k autu...

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1