Třemšín


okruh přes vrchol asi 9 km

13.08.2022

Několikrát jsme byli nebo projížděli městem Rožmitál pod Třemšínem, tak nám chybělo do turistického deníčku zdolat ten Třemšín.

Parkovali jsme v centru obce Mýta na plácku u autobuseové zastávky, ačkoliv nedaleký zámeček se názvem řadí k vzdálenější obci Roželov spadající pod Hvožďany. Trochu zmatené je to i v mapách, ale my to našli. Odtud jsme napřed vyrazili k Roželovskému zámečku. Původně myslivna přestavěná na letní sídlo arcibiskupa, pak internační místo komunistického režimu pro katolické představitele. Poté zde byl dobudován chatkový pionýrský tábor (s koupalištěm), dostavěna jídelna. K tomuto účelu sloužil areál ještě před několika lety, než byl zámeček navrácen zpět do rukou církve. Arcibiskupství pražské ale bohužel využití asi nemá. Je to škoda, protože by to mohlo být hezké místo pro různé účely.

Pak jsme pokračovali po trase na mapy.cz. Celkově délka přes 9 km a převýšení asi 220 metrů. Cesta celkem zvládnutelná, místy trochu náročnější ostrý výstup lesem, takže kameny a kořeny, ale dá se zvládnout. Záleží na zvolené době, v létě a horku je to opět trochu obtížnější (ano, náš případ). Ale za tu námahu to určitě stojí! Na vrcholu je kaple, větší turistický přístřešek, pozůstatky hradu, samotný vrchol Třemšín (827 m. n. m.) a opět ty výhledy, parádní! Přestože mi občas dech nestačil jsem ráda, že jsme tenhle cíl s Martinem a Michalem zdolali. Cestou dolů jsme se stavěli ještě u Třemšínské boudy, která je také zajímavá svou historií: původně kaple, pak turistická útulna a nyní, těžko definovat. Posuďte z fotek (ke kterým chybí ještě doplnit informaci, že tam hlasitě tikaly hodiny a ve vstupní zdi byl viditelný průduch na komín). Nedaleko je kromě turistického odpočívadla i památníček lesmistra Gangloffa, velmi významné postavy, které je věnována část expozice v Podbrdském muzeu v Rožmitále pod Třemšínem. Sestup byl výrazně snadnější, cestou jsme několik dalších turistů potkali a doporučuji to i dalším.

Ačkoliv Michal moc vzpomínek z dětství neventiluje, tak když jsem při plánování trasy zmiňovala jakýsi partyzánský bunkr, vybavil si nějaký školní výlet. Jistě to neví, protože se mi podařilo bunkr netrefit. Možná tedy jindy? Třeba až tam bude rozhledna, která tam samozřejmě stávala. Moc bych Třemšínu přála její vybudování, ale už se o tom mluví/píše mnoho let...

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1