Vodní hamr Dobřív, Žďár


návštěva technické památky a výstup na vrchol 4,5 km

31.07.2022

V Dobřívě (pořád si na tohle skloňování rodu mužského nemůžu zvyknout) jsme parkovali v centru obce u penzionu Hamrovka. Pak jsme procházkou přes kamenný most, tzv. Švédský, došli až k vodnímu hamru. Vypadalo to, že budeme muset dlouho čekat nebo si vymyslet jiný program. V pokladně nám tvrdili, že následující 2 termíny jsou obsazené objednanými zájezdy. Než jsme se s Michalem a Martinem poradili, co dál, přijela jedna z výprav, že ta druhá má zpoždění. Hurá, mohli jsme se k té první přidat.

Vodní hamr je parádní technické historické zařízení, ale mělo několikrát v historii namále. Bohužel jsme neviděli v chodu všechny stroje. Totiž jedna dřevěná hřídel, na kterou jsou napojeny další stroje, nedávno praskla a byla demontována ( a už jsem četla, že je i opravena). Přesto jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací a viděli i ukázku kovářských prací. Obdivuhodné, s jakými nástroji a zařízeními dokázali naši šikovní předci pracovat a vyrábět skvělé věci!

Poté jsme se vraceli jakoby směrem k autu, abychom se napojili na trasu směrem na Žďár. Cestou jsme měli čas obdivovat romantický náhon k hamru, alej starých stromů i krásně opravené staré chalupy a roubenky. Po doplnění tekutin v autě jsme už vyrazili podle plánu po žluté turistické až na vrchol Ždár. V letním horku trasa 4,5 km a s převýšením přes 200 m byla pro mne celkem náročná, ale zvládla jsem to (viz vítězné gesto v galerii). Když to bylo celé můj nápad, nemohla jsem si stěžovat. Nahoře byly parádní výhledy do okolí a kupodivu i dobrý signál, protože náhodou nás tam zastihla videohovorem (messengerem) Míša. Tak jsme jí ukázali panoramata a krátce pohovořili. My potom ještě stihli lehkou svačinku a pak scházeli stejnou trasou "vzhůru dolů". Cestou jsme moc nadšenců o letní výšlapy nepotkali, ale myslím, že vrchol i hamr za výlet stojí. Jinak je v Dobřívě ještě například pamětní síň Jindřicha Mošny, tam třeba někdy jindy...

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1