Koněpruské jeskyně


prohlídka jeskyní a vycházka asi 3,5 km

24.07.2022

V parném létě je celkem vítané se trochu ochladit. Kromě sklepení (například v podzemí nebo pivovaru) jsou i přírodní možnosti. Ano, jeskyně! Ty Koněpruské máme z domova nejblíže a navíc se tam prý dají najít a legálně sbírat zkameněliny. Může kamínkářka takové nabídce odolat?

Parkovali jsme na doporučeném parkovišti webovek jeskyní, lze odtud vyrazit na naučnou stezku oběma směry. Z parkoviště (placeného) je kousek pěšky k pokladně. Měla jsem načteno dopředu, že vstupenky se provizorně prodávají v jakési stavební buňce, protože se nové infocentrum s pokladnou momentálně buduje. Nicméně i v tomto režimu lze platit kartou, takže v pohodě. Pak se musí ještě nedaleko pěšky ke vstupu do jeskyní a vyčkat na vyzvání průvodce. Mezitím se dá obhlížet protilehlý lom nebo zkoumat obrazce, které na dně zrušeného lomu sestavují návštěvníci.

Prohlídka jeskyní nezklamala, slečna průvodkyně byla báječná! Rozhodně doporučuji pevnou obuv, pokud jste zimomřiví, tak další vrstvu oblečení. Kromě historických informací o objevu jeskyní, geologii/mineralogii a krápníkové výzdobě uvnitř jeskyní se další informace můžete dozvědět na naučné stezce, která navazuje na cestu od výstupu z jeskyní.

Naučná stezka Zlatý kůň je pojmenována po vrcholu nad jeskyněmi. Netuším, jak frekventovaně je stezka navštěvována, ale my měli místy problém najít značení. Nemít aplikaci mapy.cz v mobilu, jistě bychom bloudili. Často turistu na stezce matou cedule se zákazy vstupu, které ale viditelně někteří návštěvníci nerespektují. Lehce tápat, kudy dál i s mobilní mapou bylo nekomfortní, ale pro mne ještě horší bylo se prodírat davy lezců, kteří využívají jeden z bodů stezky jako cvičné skály (Lom na Kobyle). Naopak příjemným a zajímavým překvapením bylo před nimi uniknout do tunelu skrz slézanou skálu, který je historickým pozůstatek lidské těžební činnosti.

A co ty zkameněliny? No, Michal mi nevěřil, že se tam dají najít . Oba jsme byli překvapeni, jak snadno to jde a celkem bez námahy. A to jsem ani neměla geologické kladívko a papír na zabalení vzorků, jako místní profíci. Každopádně jsme si z jediného oficiálně povoleného místa sběru, tzv. Houbův lom, nějaké drobnější kamínky s otisky odnesli.

Nedaleká místa jsou pořád k těžbě využívána, což je patrné i z mnoha následujících fotografií. Jeskyně i stezku doporučujeme navštívit, ale pozor, ať nezabloudíte. ;-)

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1