Vrchol Praha v Brdech


vycházka asi 7 km

15.05.2022

Z Nepomuku na Prahu a pěšky? Jasně, není problém! Ale je to tak trochu místopisný vtípek. Nepomukem není myšleno město, ale obec Nepomuk v okrese Příbram nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem. A Prahou není myšlena naše metropole, ale vrchol Praha, druhý nejvyšší vrchol v Brdech.

Parkování doporučuji přímo na Parkovišti Nepomuk, které je neplacené a snadno z něj dojdete k turistickému rozcestníku Nepomuk. Odtud se stoupá po modré turistické značce k rozcestníku U sv. Jana a pak po žluté turistické až na samotný vrchol. Stoupá se opravdu, převýšení je asi 175 m na 3,3 km této trasy. Ano, opět jsem při výstupu poněkud dýchala. U Svatého Jána kdysi stávala strážní, později lovecká bouda. Zmínka i s fotografií je u nepatrného zbytku zdiva hned u cesty.

Přímo na vrcholu je k vidění meteoradar, ale samozřejmě není přístupný veřejnosti. Velmi podrobně je to popsáno na turistika-brdy.cz. Přestože z vyššího místa by byl výhled lepší, tak i z vrcholového hřebene jsou pěkné výhledy. Bohužel z důvodu, že zde také zřejmě působil kůrovec i dlouhodobější změny počasí a lesy výrazně prořídly. Vzhledem k strategické poloze měl vrchol Praha i svou vojenskou historii, jejíž viditelné pozůstatky jsme si prohlédli (díky mapy.cz).

Překvapivě výlet na Prahu asi nebyl úplně originální nápad, potkali jsme tam nezvykle více turistů. Přesto se mi podařilo zapsat do vrcholového sešitu a nechat na místě jeden putovní kamínek. Když nám před lety při vycházce okolo Padrťských rybníků kolega navrhoval výstup na Prahu, zdál se mi ten cíl nezdolatelný. Vida, zdolán tímto byl!

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1