Lázně Kyselka a okolí


aneb po stopách Mattoniho

03.10.2021

V roce 2013 jsme Kyselku navštívili poprvé. Naplánoval to Michal, když jsem byla na lázeňském pobytu v Jáchymově a oni mne s Martinem chtěli vyvézt na výlet. Jméno Mattoni jsem sice znala, ale jen jako značku nápoje a ještě před životopisným televizním seriálem. Takže jsem byla nesmírně překvapená spoustou zajímavých staveb souvisejících s lázeňstvím, ale především s jejich tristním stavem. Nicméně tenkrát jsem pevně věřila, že alespoň některé stavby mají šanci na záchranu.

Mezitím jsem tak trochu sledovala situaci okolo Kyselky v médiích i na sociálních sítích a samozřejmě jsem si nenechala ujít i zmiňovaný seriál Já, Mattoni. Popravdě, moc nadšená jsem z něj nebyla, ale to je otázka osobního vkusu. Pokud jste čekali, že se bude odehrávat v reálných exteriérech nebo, že z nákladů na něj se zachrání část lázní, tak jste na omylu. Stejně jako já! V seriálu nakonec učinkovalo jen místní kino (bývalý Picí pavilon) a park u něj, více na filmovamista.cz , záběr Na procházce v Giesshüblu a záběr v parku.

Protože jsem navštívit Kyselku delší dobu plánovala, nastudovala jsem si, co bych ráda viděla. Inspirovala mne především trasa na prazdnedomy.cz - Po stopách Mattoniho, podrobněji prazdnedomy.cz - Mattoni Heinrich a také Mattoniho stezka - Po stopách skřítků . Trasy se kryjí a obsahují to nejdůležitější i nejzajímavější.

Zaparkovali jsme pod kinem. Prošli parkem a přes lávku pro pěší došli až pod dům zakladatele lázní a odtud po trochu zvláštně značené stezce k rozhledně nad lázněmi. Popravdě, kdybych se pořádně u kina rozhlédla nebo si nastudovala převýšení, určitě bych takový výstup neplánovala. Rozhledna Bučina byla prý postavena na popud Jindřicha Mattoni pro vycházky lázeňských hostů, ale snad chodili jinudy než je cesta dnes, protože mne to stálo spoustu sil i dechu. Každopádně rozhledna je opravená pěkně, výhledy odtud parádní (pokud přehlédnu obrovské haly stáčírny). Už cestou nahoru jsme viděli několik zajímavých míst a cestou zpět jsme v průzkumu pokračovali.

Určitě to bylo v době rozkvětu výstavní místo, ale můj dojem z renovace je rozporuplný. Nějak nechápu proč se opraví orlice ve štítu jinak neopraveného domu či část střechy a nic dalšího. Jediný pochopitelně opravený dům je tzv. Stallburg, který při naší první návštěvě byl ve velmi špatném stavu s nepohodlnými nájemníky. Nyní je krásně opravený, ale jistě tam bydlí už jiní nájemníci.

Plně chápu, že je celková rekonstrukce komplikovaná nejen problematickým různorodým vlastnictvím budov i pozemků, s využitím lázeňstvím jistě nelze počítat a je třeba nový účel pečlivě zvážit, ale kde je vůle a prostředky, jistě by to šlo. Pokud se chcete ponořit, stejně jako já, do informací o obnově lázní, můžete posoudit sami: laznekyselka.org nebo zachrante-lazne-kyselka.cz . A k současným majitelům minerálních vod jsem našla například tyto články na forbes.cz nebo e15.cz .

Pokud se do Kyselky vypravíte, určitě se zajeďte podívat na krytý most v Radošově.

Přestože mám z obnovy a stavu lázní rozporuplné pocity, tak si myslím, že pořád je Kyselka i její okolí místo stojící za návštěvu!

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1