Hrad Točník


to je ten větší :-) za souhradí

27.07.2021

Můj muž vzpomíná, jak na Točník šli při nějakém školním soustředění ze Žebráku. Ale ne z hradu na hrad! Ono se to spoustě lidí plete. Takže trocha teorie: existují město Žebrák a obec Točník, cca 1,5 km od sebe, ale souhradí Točník - Žebrák spadají do obce Točník. Parkoviště je tedy v obci Točník na dohled od obou hradů, celodenní pro auto za 50 Kč (nás paní zkasírovala až po návratu, ráno jsme totiž byli na místě jedni z prvních.)

Cesta na hrad Točník z parkoviště je možná směrem zpět dolů do obce a pak pěšinkou po červenožluté turistické cca kilometr strmě do kopce (naše volba) nebo na konci parkoviště směrem od obce po zpevněné cestě trochu mírněji do kopce podobně daleko.

Vstup do hradu je po dřevěném mostku nad medvědínem (s večerníčkovými medvědy). Na prvním nádvoří je dřevěný domek s pokladnou a WC. Vstupenky (dospělý 110 Kč) lze zakoupit online nebo na místě a možno platit kartou. Volili jsme individuální prohlídku se zapůjčeným tištěným průvodcem. Překvapivě je toho na hradě k vidění hodně: druhé a třetí nádvoří, několik pater královského paláce, velký purkrabský palác, 70 m studna... Informace o hradě a hostorii zjistíte kromě tištěného průvodce i z panelů na hradě porůznu rozmístěných. Zajímavé jsou dřevěné portréty významných osobností. Uvnitř hradu jsou i archeologické nálezy, ukázky nábytku, kamenné znaky zemí pod vládou Václava IV. (jejich kopie na západní bráně), modely typů hradů a další. Mne nejvíce zaujalo nedávno zpřístupněné podkroví královského paláce s trámovou kostrukcí střechy. Hrad musel být v době slávy velmi reprezentativní sídlo a i dnes je to výstavní zřícenina. Podrobněji si něco přečtěte na stránkách hradu Točník.

Tím, že si člověk může vše projít svým tempem a prohlédnout si hrad podle chuti, je to nejlepší varianta i pro rodiny s dětmi. (Jen je nutné počítat s tím, že hrad není bezbariérový.) Počítejte minimálně s hodinkou času, raději více.

Na hradě jsou k dispozici lavičky k odpočinku, u pokladny i stoly pro případnou svačinku, ale návštěvníků přibývalo, tak jsme se rozhodli už hrad opustit. Cestou z hradu jsme okoukli medvědy, kteří se ráno ještě schovávali. Ideální místo na svačinu je zvenčí západní brány s výhlededem do kraje i na hrad Žebrák. Připadalo mi, že přesně touhle bránou jsem tak jako dítě vcházela, ale možná se mýlím. (Hned za bránou, momentálně myslím nepoužívanou, je v rozkošném domečku prodejna s občerstvením, ale byla zavřená.)

Po svačině jsme vyrazili na Žebrák, byla jsem zvědavá, co je k vidění tam ;-)

Efča

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1