Padrťské rybníky


půldenní pěší výlet do 11 km

24.07.2021

Před několika lety jsme s mým kolegou (místním znalcem) oba rybníky obešli, ale tentokrát jsem volila trochu kratší trasu.

Protože mělo být podle předpovědi počasí poměrně horko, chtěli jsme někam do lesa. Volba padla na vycházku z Teslín okruhem na hráz Hořejšího Padrťského rybníku a jinou cestou zpět do Teslín.

Trasu jsem si připravila den předem na mapy.cz

Parkování se doporučuje v Teslínech "u pily", je to přímo vedle silnice I/19, (s upozorněním ponechat volný vjezd do areálu pily i pro větší vozidla a samozřejmě neparkovat na autobusové zastávce) a je zdarma. Přijeli jsme před devátou a byli jsme čtvrté auto, ale při návratu před polednem už tam bylo aut mnoho. Proto doporučuji vyrazit včas.

Odtud jsme se vydali po zelené turistické na rozcestí Břízkovec (2 km) (a přehlédli kótu 719, kde byla plánována stavba tzv. amerického radaru). Z rozcestí dále po červené turistické na hráz Padrťského rybníka (2 km). Cestou jsme se podívali na téměř neznatelné pozůstatky kláštera Teslíny. Na rozcestí Hořejší Padrťský rybník je k vidění svatý obrázek, infocedule k Padrťským rybníkům a kupodivu i nemalá lovecká chata Dzůrovka, ke které se mi podařilo najít jen kusé informace. Za plotem chaty lze zahlédnout sochu (prý) zaječího psa. K dispozici jsou zde dva turistické přístřešky. Z rozcestí vede naučná stezka Okolím Padrťkých rybníků, ale my se vydali po hrázi Hořejšího Padrťského rybníku. Z hráze je krásně vidět i Dolejší Padrťský rybník. Po modré turistické jsme došli na rocestí U Padrťských rybníků (1 km) a potom po zelené turistické až k Václavce (3 km).

Infocedule před chatou Václavka informuje o významu nedalekého památníčku k pohnuté válečné historii související s parašutisty. Více info na objevbrdy.cz. Nedaleko chaty je nezvykle nad terénem vedle cesty trochu schovaný malebný rybníček.

Odtud jsme šli po cyklostezce (tzv. Teslínská cesta) až na hlavní silnici I/19. Bohužel pak se musí cca 400 m po kraji frekventované silnice. Dá se tomu vyhnout podle cyklistického ukazatele kousek před vyústěním cyklostezky na hlavní silnici, odbočit vpravo souběžně se silnicí a vrátit se na výchozí zelenou turistickou, ale cesta se o necelé 2 km prodlouží.

Aplikace v hodinkách mi napočítala o něco více než mapy.cz a to 10,8 km. Cesta je to pohodová (zpevněná) bez velkých výškových rozdílů, ale pro kočárky nebo vozíčky přímo na konci hráze rybníku asi obtížně zvládnutelná. Cestou jsme moc lidí nepotkali, zato jeden šikovný na/vy-kladač dřeva přes celou šířku cyklostezky, ale byl rychlý a tak jsme chvilku vyčkali, než práci dokončí. Pokácené dřevo je všudypřítomné a pro mne řídnoucí lesy znepokojující. Zato mne vůbec neznepokojilo, že jsme na části cesty potkali označení fáborky LČR Běhej lesy v domnění, že akce už proběhla. Netušila jsem, že jsme byli vlastně pěší "předběžci" a akce se uskutečnila dnes několik hodin po naší vycházce.

Na příště si nechávám podívat se na tzv. hraniční buk asi 300 let starý a zbytky stodoly, kterou vídávám ze silnice.

Výletům zdar!

Efča

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1