Notová souprava na sborový zpěv


háčkovaný komplet šátku a návleků na nohy

25.03.2023

Když jsem na internetu narazila na šátek s notičkovými dírkami, bylo mi naprosto jasné, že něco takového musím své milované (ve sboru většinu svého života zpívající) dceři uháčkovat.

Chtěla jsem materiál příjemný na nošení, snadný na údržbu, barvou evokující zašlý notový papír... Naštěstí mi Alenka z ALLI OBCHOD uměla skvěle poradit a doporučila přízi etrofil PUZZLE SOLID (55 % bavlna, 45 % akryl) 250 g / 1000 m odstín PS003 béžová.

Háčkovalo se mi parádně, tato čtyřnitka je velmi příjemná do ruky. Použila jsem háček 2.5 mm, protože háčkuji volně (přestože v doporučení výrobce je větší háček). Vzor je převážně z dlouhých sloupků, na notový vzor pak ještě podle potřeby řetízková oka, pevná oka, krátké a polodlouhé sloupky. Začínala jsem od středu nejdelší strany a s postupem práce zjistila, že spotřeba bude asi větší oproti plánu. Ale Alenka je nejlepší a sehnala mi ještě jedno klubíčko. Takže celkově jsem vyháčkovala něco okolo dvou kilometrů :-O Však ty poslední řady byly téměř nekonečné. Občas jsem kvůli vlastní nepozornosti a chybě ve vzoru musela upárat to, co jsem pracně předchozí večer uháčkovala. To můj muž vždy trpěl.

Na návleky jsem vyháčkovala notový a basový klíč, aby tématicky vzor pasoval k notám. Háčkovala jsem zespoda nahoru a operativně podle zkoušení na vlastní noze rozšiřovala. Délku mají 32 cm a v horní části jsou opatřeny háčkovanou šňůrkou k zavázání.

Šátek má tvar téměř dokonalého pravoúhlého rovnoramenného trojúhelníku, na nejdelší straně měří asi 208 cm a kratší strany asi 130 cm, takže to není žádný drobeček. Práce mne zabavila na delší čas, než jsem předpokládala, ale nakonec jsem to stihla i s odesláním za oceán na jednu mimořádnou hudební příležitost. Dcera Míša měla velkou radost. Notový vzor jsem prostě jen rovnou při ostré práci zkusila, osvědčil se a pak už jsem ho víceméně opakovala v různých obměnách.

Zapózovat v soupravě jsem musela sama, protože obdarovaná je poněkud daleko. Hřál za tu chvilku focení na ramenou parádně a díky své velikosti se do něj dá obstojně zachumlat. Tak snad na zkouškách sorového zpěvu třeba i v kostele dobře poslouží...