Hrad Žebrák


to je ten menší :-) ze souhradí

27.07.2021

Pokud hrad Žebrák, resp. jeho zříceninu (a je zříceninou už bezmála pět století), opomíjíte, tak vězte, že stojí za návštěvu. Už jen proto, že je z jeho věže opravdu skvělý výhled (tedy za příznivého počasí, za nepřízně to ani nezkoušejte, to může být zavřeno.)

Původně jsem klukům říkala, že dojdeme jen k němu a okoukneme. Jenže se ukázalo, že to není jen z dálky viditelná věž, ale i další pozůstatky ve své době významného a prý i oblíbeného sídla. Moc neprotestovali, návštěvníků poskrovnu a tak jsme šli i na prohlídku. Vstupné na hrad je 80 Kč pro dospělé a k tomu Vám zapůjčí laminovaného tištěného průvodce s plánkem hradu.

Nejdůležitější a asi fyzicky trochu náročnější je samotný výstup na věž (po dřevěném schodišti uvnitř věže) s úžasným výhledem, ale na hradě se dá oblédnout i fragment původního točitého schodiště, dva modely hradu, pozůstatky zdí i třetí nejpozději vybudovaná věž ukrytá v lese za hradem (není přístuná uvnitř). Pokud půjdete snažší delší cestou k hradu a vzhlédnete, uvidíte ji. My měli štěstí, ža tam byla i nedávno posekaná tráva, tak jsme k té věži mohli sejít odvážně od hradu.

Parkování je totožné jako pro hrad Točník (v obci Točník, přestože obec Žebrák existuje nedaleko) celodenní za 50 Kč a k zřícenině je to nedaleko, ale pozor částečně se musí po silnici (která vede mezi oběma hrady), tak opatrně!

Více informací na stránkách hradu Točník.

Určitě stojí i hrad Žebrák za vidění, věřte mi...

Pokud vám nevadí ostrý výšlap do kopce a stojíte o zajímavou fotku nebo pohled, zajděte na protější kopec (vrch Jezevčík) nad parkovištěm. Je tam umístěný kamenný Portál mistra Jeronýma Pražského. Cestička je nenápadná ve vysoké trávě, ale upozorní vás na ní infocedule na začátku parkoviště.

Přeji fajn výlet!

Efča

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1