Zámek Blatná


procházka zámeckým parkem a okolím zámku

26.07.2021

Parkovali jsme (zdarma) přímo ve městě na konci ulice V Podzámčí, jak příznačné ;-). Orientačním bodem může být, že na dohled přes hlavní ulici je Lidl a Penny Market. Úžasně to tam vonělo uzeným, že by právě vedle udili věhlasnou Blatenskou rybu?

V plánu jsme měli obhlédnout nádvoří zámku a hlavně projít park. Zámek je výraznou dominantou, takže se k němu dojde snadno. Vstupné do parku lze zakoupit buď v pokladně nebo v automatu a zaplatit kartou přímo na nádvoří. Do a z parku se prochází turniketem po načtení kódu ze vstupenky.

Zámecký park je vlastně velká obora, hojně osídlená, jak jsme zjistili vzápětí. Stádo daňků je početné (potkali jsme asi 3 skupinky) a jsou zvyklí, že je lidi chodí krmit nejen koupeným krmením na zámku, ale i ovocem a zeleninou. A že je tam hejno pávů (včetně jednoho dokonale bílého či bílé) je slyšitelné nezaměnitelným zvukem. Za mostkem přes vodní příkop (ano, kachny tam jsou taky) je upravená travnatá plocha, kde právě skládali hlediště/jeviště z předchozí kulturní akce. Většinu parku porůstají vzrostlé stromy, cesty jsou upravené (vstup mimo ně zakázán), ale cestiček požehnaně a také lavičky k posezení každou chvilku. Vodní plochy jsou hojně porostlé vodními rostlinami. Umělou jeskyni jsem neobjevila, myslím, že není volně přístupná, zato empírový domek, kde nyní žije rodina majitelů, je rozkošný a fotogenický. Procházka parkem je příjemná, jen vzhledem k vodním plochám se tu vyskytuje savý hmyz a pak doporučuji koukat pod nohy, daňci nechávají hromádky libovolně. A kromě vypásání trávy a krmení od lidí nepohrdnou ochutnat i borovici.

Po návratu na nádvoří jsem zdokumentovala mobilem, jak obnova památky potěšitelně postoupila. Už je to mnoho let, co jsme se tu byli podívat a jak si pamatuji, zámek čekala rozsáhlá oprava (nejen) fasády.

Napsala jsem jako amatérský průvodce google pozitivní 5* recenzi a velmi mne potěšila zpětná vazba. Přeji majitelům hodně sil a financí zdárně pokračovat, abychom my návštěvníci mohli Zámek Blatná spokojeně obdivovat. Opět si nechávám něco na příště, abych měla argument se vrátit. Například prohlídku zámku, návštěvu zámecké kavárny nebo nějakou kulturní akci...

Jinak mne pohnutý osud rodu zaujal už v oblíbeném seriálu ČT Modrá krev a dohledala jsem i zajímavý rozhovor na Český rozhlas Dvojka.

Ještě jsem prošli ve městě Blatná ulici Na Příkopech a náměstí Míru, kde je spousta historických staveb včetně Kostela Nanebevzetí Panny Marie, zvonice (tz. Blatenská věž), Kaplanky, Městského muzea a dalších. (Popravdě dost mne zaujal dokonalý kryt jednoho rekonstuovaného domu, vlastně plachta se snímkem fasády a části střechy dokonce s funkčním průchodem v mistě originálního vchodu.) Dalších míst k zhlédnutí bude jistě víc (a za návštěvu by jistě stál i lihovar a pivovar, ale asi běžně prohlídky nepořádají) a protože mám ráda na talíři i ryby, mnoho důvodů se do Blatné zase vrátit...

Zkuste i Vy navštívit ;-)

Efča

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1