Den 21

15.07.2013

Ahojte,

s včera vytvořeným plánem to dopadlo takto:

  • poprvé na Aljašce si místo džínů a kecek vezmu sukni a baleríny - splněno!
  • zajdu do Anchoragského muzea, kde se mísí věda, historie a umění - splněno!
  • dojdu se zeptat do Wells Fargo na kartu - nestihla jsem, snad zítra
A teď detaily:
Ráno mě Mary probudila, když si chystala oběd a věci do práce už před šestou, jakmile odešla, zase jsem vytuhla a opravdu vstala až ve dvanáct. Oblékla jsem si sukni, zapnula knoflík a sukně mi spadla ke kotníkům. Ceny jídla na Aljašce se evidentně začínají projevovat. Našla jsem šitíčko, posunula knoflík, dala jsem si chleba s cream cheesem, jeden si namazala s sebou ještě i se šunkou a už v jednu jsem platila 10$ jako studentský vstup do muzea. Začala jsem ve druhém patře prohlídkou původních oděvů a předmětů denní potřeby aljašských domorodců - Eskymáků, Aleutů, Indiánů... Promítali tam krátké filmy o zachování jazyka a kultury jednotlivých kmenů, které je vzhledem k jednotnému školskému systému v angličtině stále těžší. Ale evidentně se příslušníci kmenů za pomoci aljašských univerzit velmi snaží. :)

Expozice se snaží říct, že příroda pro lidi na Aljašce vytváří absurdně extrémní podmínky, ale zároveň poskytuje možnosti, jak se s nimi vyrovnat:

Co udělá Aleut, když potřebuje neopren do kajaku? Uloví nějakého velkého savce, strčí ho manželce, ta ho rozebere, pársetkrát propláchne střeva vodou a z nich z proužků sešije a peříčky načančá luxusní Gore-Texovou bundu.

aljaska

Co udělá Eskymák, když potřebuje nafukovací míč do přídě své kánoe? Uloví lachtana, vnitřek dá manželce, nafoukne a zaváže oba konce. Poněkud nechutné, ale obdivuhodně funkční.

Nutno podotknout, že všem zvířatům za prokázané služby domorodec odnepaměti předem poděkuje, projeví jim úctu a ona se mu vydávají dobrovolně. A všechny kusy oblečení, nádoby, zbraně byly vyrobeny nejen ekologicky a prakticky, ale také s důrazem na estetiku věci!

A pak šok - vyběhnete do dalšího patra a LETADLO! Celé je totiž věnováno aljašským aerolinkám! :D

... Stearman C2B Biplane

aljaska

Zrovna sem mi zavolal Filípek, pozdrav: 'Ahoj, zrovna sedím ve třetím patře vedle letadla', člověka trochu vyvede z míry. :D

Po více než dvou hodinách se ukázalo, že jsem viděla jen jedno ze dvou křídel muzea. Tak jsem se přes kavárnu v prvním patře a Latté za 3.25$ s vlastním chlebem vydala do východního křídla a našla rozsáhlou síň portrétů anchorageských obyvatel od renomovaných fotografů, futuristickou skleněnou fontánu a o patro výš obrovskou obrazovou síň a rozsáhlou chronologicky koncipovanou expozici o historii Aljašky. Od chýší, chatrčí a domů obyvatel v řezu v životní velikosti, původních kajaků, exponátů z doby zlaté horečky, přes vycpané obrovské místní savce, až po dvoumetrový kousek obřího ropovodu.

...vycpaný je jistota

aljaska

Tuhle část výstavy není možné za jediný den projít, pročíst a vstřebat, budu se sem muset vrátit.

Čekalo mě ještě jedno patro - taková lepší techmánie. Vytáhla jsem sama sebe do vzduchu na kladkostroji, vyzkoušela různá magnetická, elektromagnetická, seismografická, bublifuková, vzduchoproudná a vodní udělátka...

...pohledem tepelných senzorů

aljaska

Vrcholem interaktivní části je akvárko, ze kterého muzeem zaměstnaná dobrovolnice vytáhne Vámi zvolenou hvězdici na ošahání. To jsem nedělala...být hvězdicí a sto lidí na mě denně sáhnout, asi se vážně naštvu.

aljaska

Z muzea mě v šest vyhánělo zavírací hlášení. ;) A to jsem vůbec nebyla v planetáriu, kam se kupuje lístek extra... příště! ;)

Závěrem Anchorageské muzeum mohu jedině doporučit - a vyhraďte si na něj nejméně celý den! Je nově zvenčí pokryto sklem, u místních to prý vyvolalo asi takový rozruch, jako u Plzeňáků zlaté kašny na náměstí, posuďte sami:

...skleněná budova je obklopena nádherným parkem

aljaska

Pusu Všeználek.

P.S. Bohužel banka má taky do šesti, takže zítra půjdu do práce dříve a stavím se tam. ;)

P.S.2 Všechny mé fotky ze dnů 14 až 21 naleznete na:
https://plus.google.com/photos/105744310543911277430/albums/5901136583463176449

P.S.3 Nezapomeňte sledovat Filípka!
http://atrey.karlin.mff.cuni.cz/~filip/fb2013/ssn_posilovna.php