Pletení z papíru - návod

07.09.2015

Občas se této technice říká také pletení z papírového pedigu.
Původně jsem neměla v plánu tento způsob tvoření popisovat, ale protože se mě často lidé ptají, "jakže to jako z toho papíru dělám?!?", tak předkládám několik základních informací. :-) Podrobnější ráda podám na kurzu nebo je hodně k nalezení na internetu. Základní pomůcky jsou nenáročné: Kromě určité zručnosti, hodně trpělivosti potřebujete především papír. Já preferuji novinový (MF Dnes nebo letáky obchodů Kaufland a Globus), ostrý nůž nebo nůžky, špejli, tyčinkové lepidlo na papír a nějakou podložku na stůl. Noviny nařežu na pruhy a šikmo smotávám do ruliček pomocí špejle. Ze začátku to moc nejde, ale je to otázka času a cviku. Výsledkem by měly být víceméně pravidelné ruličky či vlastně proutky mírně kónického tvaru. Tento tvar umožňuje snadné napojování do téměř nekonečné délky.







Až zvládnete techniku motání ruliček, přijde na řadu vlastní pletení. Začátečníkům doporučuji obplétat jednoduchý tvar. Jako forma pro udržení tvaru (neboli kopyto) poslouží širší plechovka nebo vyšší mírně rozšířená plastová nádoba s tenkým okrajem či pevnější krabice. Vyplétání dna už chce určitou zkušenost, takže pro začátek je nejsnažší osnovní ruličky vlepit mezi dva kartony, které budou pak sloužit jako dno. Osnovní ruličky jsou ty, které upevníme pro práci prádelními kolíčky svisle ode dna k hornímu okraji nádoby.








Techniky pletení, vzorování a uzavírek se příliš neliší od práce s proutím nebo opravdovým pedigem.

Protože papír není příliš trvanlivý materiál, tak je vhodné jeho životnost i použitelnost prodloužit přelakováním bezbarvým lakem. Používám nejraději ten atestovaný na nezávadnost pro hračky a styk s potravinami.

Novinový papír má tendenci i po přelakování časem žloutnout. Já to považuji za žádoucí, ale pokud něco chcete dokonale bílé, musíte použít jiný než novinový papír nebo natřít bílou barvou (třeba balakrylem).



Na vlepování ruliček do dna, zajištění uzavírek a dozdobení je šikovná také tavná pistole.

Na barevné vzory používám ruličky nabarvené lihovým mořidlem na dřevo či potavinářské barvy, třeba ty na barvení vajíček.



Dalším krokem může být tzv. patinování, ale to už je pro ty zkušenější.



Pro začátečníky i pokročilé se hodí dekorování dna papírovými ubrousky, ale to dělám jako první před začátkem práce, před vlepením osnovních ruliček.



Tvary se dají dělat téměř jakékoliv, včetně oblých a dá vždy trochu přemýšlení vymyslet postup.



Výrobky je samozřejmě možné různě dotvořit zdobením.



Přeji moho úspěchů u pletení a radosti z hotových výrobků.

Vaše Efča H.





Galerie hotových výrobků