Mouky na chléb a jiné pečivo


Kde je nakupuji, když obchodní řetězce nemají na jednom místě všechny pro mne potřebné druhy.

22.01.2019

Občas (především po sdílení mých pekařských výtvorů) se někdo z přátel a známých ozve s prosbou o recept.
Většinou během chvilky posílám odkaz na konkrétní položku v naší rodinné web kuchařce. Pak většinou následuje dotaz (u kváskového pečiva):
"Kde seženu kvásek?" Tomu rovnou předcházím a kvásek ochotně nabízím. No a díky další otázce: "Kde koupím ty mouky, co máš v receptu?", vznikl tento článeček...

Tááákže, bydlíte-li v nevelké obci bez dosahu mlýna nebo nemáte-li možnost uskladnit několik desítek kilogramů mouky, tak třeba vám pomůže mnou za léta vychytaný seznam druhů mouky i řetězců a kde je koupit. Náš (žitný) kvásek je mlsoun a chutná mu především celozrnná hruběji mletá Předměřická mouka žitná celozrnná. Pořád se snažím ji nakupovat v místní prodejně COOP, ale protože ji často nemají, tak pak volím náhradní možnost koupit tutéž mouku v Tesco.Když není jiného východiska, tak přikrmím žitnou celozrnnou jemně mletou, například nějakou v BIO kvalitě či pokud mají i jinou celozrnnou žitnou. Většinou nějakou dostanu v drogerii Dm-drogerie markt.

Na chléb nejčastěji používám druhy Mouka hladká pšeničná na domácí chléb a o něco méně Mouka žitná tmavá chlebová na tmavé pečivo, oba druhy už v několikáté variantě přebalu jsou od PENAMu. Ty kupuji buď v Hypermarketu Albert nebo také Tesco.
Když dostanu v COOP tu svou oblíbenou žitnou na krmení kvásku, občas od stejného výrobce vezmu (pokud mají) po kile i pšeničnou a žitnou: Předměřická mouka pšeničná - tmavá chlebová a Předměřická mouka žitná - tmavá chlebová.V LIDLu zatím mají jen směsi na chléb rovnou s přidaným droždím, ale potěšili mě nabídkou špaldové mouky, kterou tam mají ve třech variantách: celozrnná, chlebová a jemná. EDIT: Bohužel už jen 2 variantách a často v Plzni vyprodané, v akci jsem tam narazila nově na Pernerky (celozrnné) žitnou a špaldovou (zde bez fotek).

Celozrnku Spelt flour whole grain přidávám, ale jen trošku téměř všude.Chlebovou špaldovou Spelt flour T 1050 většinou kombinuji s peničnou chlebovou v poměru 1 : 1 do těsta na chlebík. EDIT: Byla skvělá, takže při nedostatku jsem se osmělila napsat dotaz na FB Lidlu, ale bylo mi sděleno, že už nebude. :-(
Tu jemnou špaldovou Spelt flour T 630 využívám především do těsta na houstičky i rohlíčky a neměnila bych!
Ano, původně to byla celkem detektivka, pátrat, kde nakoupím, riskovat zda zrovna mají v obchodech naskladněno. Od doby, co jsem zjistila, že Tesco zaváží nákupy i k nám do obce a občas se povede dodání za pouhých 39 Kč, mám po starostech.

Nicméně po moukách neustále pokukuji. Podobně jako některé dámy v obchodních řetězcích okouzleně vybírají hadříky, botičky, kosmetiku, tak já se snažím zjistit, jaká mouka je na příslušném místě v nabídce. Často neodolám a nějaké to kilíčko do nákupního vozíku propašuji.

Přeji všem úspěšné pečení z jakékoliv mouky, kterou koupíte (seženete).

Vaše Efča <3

Povídání o mém chlebu
Recepty