Čeňkova pila a Sedlo


exkurze a následná vycházka asi 3 km

02.06.2022

Přiznám se k velkému omylu, ve kterém jsem do letoška žila! Už několikrát jsme tímto místem projížděli a Parkoviště Čeňkova pila využili třeba jako výchozí bod k známé procházce podél Vydry k Turnerově chatě. Domnívala jsem se, že Čeňkova pila je ta velká elektrárna u silničního mostu přes Vydru. Ale omyl! Ta elektrárna viditelná a slyšitelná blízko parkoviště je elektrárna Vydra. Proto mi pořád nebylo jasné, co v té televizi ukazují... až jsem zjistila na stránkách ČEZ, že obě elektrárny je možné navštívit, najednou a dokonce zdarma!

Výchozím bodem je infocentrum se vstupem od hlavní silnice, takže pozor na projíždějící auta! Parkování je doporučeno na již zmíněném parkovišti. Přímo u něj je občerstvení a nedaleko vychvalovaná Kafírna. Každopádně my přijeli za potravou duše, resp. za získáním informací. Chvilku jsme čekali na lavičkách před infocentrem na otevření. Pan průvodce i my s manželem jsme se trochu divili, že jsme na exkurzi dorazili sami, ale možná to bylo všedním dnem dopoledne? Každopádně to nikomu z nás nevadilo, pan Miroslav je velký sympaťák, průvodcování ho baví a je to znát! Dozvěděli jsme se spoustu informací, kromě náhledu do funkční haly strojovny elektrárny je zde i rozsáhlá expozice Šumavská energie, zaměřená i na historii.

Procházkou i s panem průvodcem jsme pak došli k TÉ pravé a jedinečné Čeňkově pile. Tvrdím, že je to přímo historický technický poklad. Původně pila Čeňka Bubeníčka, později (před více než 100 lety) přebudována na vodní elektrárnu a stále funkční! Tam už nás došli další turisté a byli stejně nadšení jako my. Tuto starou Čeňkovu pilu i s náhonem jsme si pečlivě prohlédli. Krásný je i nedaleký soutok říček Vydry a Křemelné, mimochodem nástupní vodácké místo. Když jsme se vraceli na parkoviště k autu, zjistila jsem na jedné cedulce, že spolumajitelem nedaleké nemovitosti je další Čeněk, tradice tedy pokračuje. Narazili jsme také na tzv. Smetanův smrk, prý ho sázel sám skladatel. Celkově okruh z parkoviště přes obě elektrárny a zpět je něco málo přes kilometr, ale čas by se tam dal strávit daleko delší.

Každopádně mne pan průvodce utvrdil v nápadu, že chceme obhlédnout i tzv. Vodní zámek a nádrž pro vodní elektrárnu Vydra pod Sedelským vrchem. Ale na to jsme museli ještě autem popojet k hotelu Vydra. Ten vypadá jako vystřižený z pohlednic před asi 50. lety. Odtud jsme došli nejprve k nádrži, pak k vodnímu zámku a okruhem ke Klostermanově vyhlídce. Kdyby nedobří lidé nenechali u vodního zámku odpadky, procházka by neměla chybku. Prošli jsme po této trase na mapy.cz.

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1