Hrad Přimda, rozhledna Milíře, kostel sv. Apoleny


další splněné turistické cíle

26.09.2021

Protože už máme dálniční známku, můžeme vyrážet občas i na delší výlety. Jen mne tedy nenapadlo, že poměrně nová dálnice mi bude kvalitou připomínat starou východoněmeckou dálnici, aneb DdDdDd... děs!

Ve městě Přimda jsme zaparkovali přímo v centu před turistickým centrem. K hradu jsme vyrazili po značené stezce, která původně vedla asi lesem, ale i zde zjevně působil kůrovec. U pokladny hradu jsme narazili na malou skupinku turistů a už probíhal výklad, pan průvodce nám dovolil se přidat. Hrad Přimda jako takový, resp. jeho zřícenina, k vidění příliš nenabízí, ale díky skvělému výkladu pana průvodce Rídla (též kronikáře, radního a místního oddávajícího úředníka) to je nezapomenutelný zážitek. Vstupné 50 Kč je symbolické. Zpátky do města jsme sešli pod vlekem a po jiné části naučné stezky. Ve městě je zajímavý kostel, kašna, dřevěné sochy medvědů a také třeba geologická stezka.

Pak jsem přejeli do obce Milíře, přímo pod volně přístupnou rozhlednu . Panorámata dokonalá (další příležitost pro testování dalekohledu), úžasný klid, nikde nikdo... Prostě paráda! Sice se musí k rozhledně z Přimdy jet po klikaté asfaltce tam a zpět, ale ta cesta za to stojí.

Ještě jedna zajížďka za to stojí, a to návštěva zříceniny kostela svaté Apoleny . Leží na silnici 198 z Přimdy přes Málkov. Parkovat přímo u kostela nedoporučuji, lepší je nechat auto na křižovatce (pravé odbočcce směrem od Přimdy) asi 200 m před kostelem. Po krajnici silnice se dá opatrně dojít k té zřícenině. Před kostelem je nástěnka s informacemi, kostel se dá projít a obejít, prohlédnout a načerpat atmosféru poněkud mrazivého místa se zvláštní atmosférou a původně originální architekturou...

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1