Písek


procházka městem, sochy z písku a prohlídka elektrárny

03.09.2022

Město Písek jsme navštívili už dříve. Kromě už tradičních soch z písku se nám tam líbila elektrárna, takže cestou z dovolené jsme se rozhodli jet tudy a zopakovat si to.

Nápad asi fajn, ale trochu jsme si to zkomplikovali probíhajícím pivním festivalem. Takže úplně náhodou jsme našli parkování u zajímavé stavby, tzv. Kronbergerův altán (na Parkovišti, Komenského ul). Odtud jsme se prošli městem k nábřeží Otavy. Na nábřeží byly tradičně umístěné sochy z písku, tentokrát na téma partnerských měst. Sochy parádní, precizně vypracované, ale vzpomínku na pískové pohádkové postavičky to nepředčilo.

Moc jsme se těšili na Křižíkovu elektrárnu, která se nám při návštěvě několik let zpátky moc líbila. Bohužel už u vchodu to vypadalo nějak zvláštně, téměř jako vetešnictví. Na původně prázdných místech, tedy i na podlaze, leží spousta exponátů, některé ale ještě daleko k výstavnímu stavu. Ale pan pokladní/průvodce se ve volných chvílích snaží exponáty pečlivě čistit. Také je velmi ochotný povyprávět o chodu a parametrech elektrárny. Dali jsme se do řeči po mém dotazu, zda se nám jen zdálo, že jedna z francisových turbín je pro viditelné poškození zastavena. Ano, srdce elektárny tedy bije jen z poloviny (fukční je pouze jedna z turbín). Poškození je trochu vidět i z venku budovy od náhonu, když se jde po lávce na ostrůvek. Přestože je elektrárna pořád zajímavá, pro mne ztratila svůj původní lesk a kouzlo. Ostrůvek už je pak spíše ostuda (ale jako místo k vyvěšení bilboardu komunálního kandidáta zjevně stačí).

Přes menší zklamání se nám město Písek líbilo, určitě je tam toho k vidění více a na příště si necháváme třeba Prácheňské muzeum.

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1