Landštejn


prohlídka hradu a jeho okolí

02.09.2022

Hrad v oblasti České Kanady je ukázkou několika stavebních slohů, jádro románské, rozšířené pak v gotice a renesanci. Přestože hrad prochází rekonstrukcí, jak psali na internetu, neodradilo nás to a nelitujeme.

Parkovali jsme nedaleko hradu na Parkovišti hrad Landštejn, odtud je to jen kousek do areálu hradu. Vybrali jsme si okruh I. hrad individuální bez průvodce, protože druhý okruh (s kaplí i průvodcem) v době rekonstrukce kaple nemá smysl. Náš vybraný okruh má jistě co nabídnout, informace na cedulkách a panelech jsou bohaté a naprosto postačující. Také jsem zjistila, že jít svým tempem a prohlížet si památky podle zájmu a chuti mi vyhovuje nejvíc.

Nejdekorativněji vyhlíží vstupní brána a přilehlá část s pokladnou, ale hrad se nám líbil prostě celý. Neopomněli jsme vystoupat na věž a prohlédnout si okolí, ale pečlivě jsme zkoumali i jednotlivé stavební prvky (např. gotické okénko s rovným překladem!) Z věže je vidět Vodní nádrž Lanštejn zásobující pitnou vodou Staré Město pod Lanštejnem. Hradní areál má hned na nádvoří za branou a pokladnou roztomilou zahrádku a v ní sošky pohádkových bytostí.

Hrad Landštejn byl pro nás milým překvapením a rozhodně jeho návštevu doporučujeme!

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1