Kroužek hravé a šikovné ručičky - druhé pololetí


Rodinné centrum Na Schodech, U Školy 4, Plzeň - Černice, pondělí 15:30 - 16:30

26.06.2017

26.6. Převlékací obrázek
Jako malá jsem měla několik papírových panenek na převlékání, sama jsem jim pak vyráběla další a další modely oblečení. Přemýšlela jsem, jak udělat podobnou hračku třeba na prázdninové cestování. Když jsem hledala na internetu předlohy k vytištění, úplně náhodou jsem narazila na fajn nápad. Jen trochu obrácený. Místo oblékání se do vystříhaného obrysu se vkládají vymalované nebo barevné či dárkové papíry.
Mezitím, co jsem dětem vystřihovala tvary na vkládací desky, děti vymalovávaly "ostrůvky", které jsem jim předznačila. Bylo zábavné, co nám z toho vyšlo. Pak už děti věděly, které místo je potřeba ozdobit jakým vzorem, aby jim vyšel správný obrázek.
Společnými silami jsme dokreslili přední stěnu děrované šablonky. Děti už ví jak na to, takže si mohou udělat spoustu dalších variant oblečení.

Moc děkuji za krásné kytičky i dárečky a přeji všem pohodové léto!
Na podzim se budu těšit na známé tváře i nově příchozí, protože kroužek "Hravé a šikovné ručičky" mne moc baví.

Odkaz na větší fotografie

















19.6. Louka a razítkování
Mám ráda včelky a čmeláčky nejen ty pohádkové večerníčkové. Líbí se mi pozorovat jak poletují z květu na květ. Tak jsem pro děti připravila tvoření na téma květinová louka a přátelský hmyz. Žluté vnitřky kinder vajíček jsme polepili černou lepenkou, přidělali mrkací očka, pusinku(sosáček) a teď hurá na výrobu louky.
Nakrájela jsem dětem plátky brambor a děti si pomocí malinkých vykrajováte připravily razítka. Pak už jsme jen otiskovali, obtiskávali a razítkovali temperové kytičky.
Protože nám to šlo pěkně od ruky, ve zbývajícím čase jsem využili zbývající tempery na paletkách. Práce s vodou a štětcem šla dětem úplně akademicky, jsou to zdatní malíři.
Aby nám barvičky pěkně zasychaly, tak jsme je rozkládali na sluneční paprsky na podlaze. Byla to velká výstava. Rodiče se divili, kolik výkresů si všichni nesli domů.

Odkaz na větší fotografie





















5.6. Modelínkování
Nedávno jsem dostala od firmy Hasbro opět další kelímky s hmotou Play Doh. Za hodinový kroužek bychom nestihli opravdové pečení dobrůtek, tak jsem si aspoň hráli na cukráře, pekaře a kuchtíky Mám nastřádáno už spoustu obtiskovátek, vykrajovátek i válečků, takže si děti mohly vyzkoušet různé techniky. Navrhovala jsem, že si vyzkoušíme, jak se nám bude dařit hmotu otiskovat a vykrajovat, ale protože je Play Doh spolehlivá ve zpracovatelnosti, tak to dětem šlo hned. Udivuje mne jak to funguje i s překvapivými detaily. Takže někteří zvládli udělat až tři talířky miniaturek jídla, sladkostí, ovocíčka, ale i roztomilých zvířátek. Ti odvážnější si modelovali podle svého, postavičky i autíčka. Téměř boj se na závěr kroužku strhl o protlačovátko podobné cukrářské stříkačce nebo pomůcce na tvarování polymerových hmot.
Děti totiž zjistily, když zužitkujeme všechny barevné zbytky, tak nám z téhle věcičky lezou nádherní duhoví hadi :-)
Jestli je modelína antistresovou pomůckou přesně nevím, na mne to funguje a děti se od práce celou hodinu neodtrhly a některé ani nechtěly skončit.

Odkaz na větší fotografie









29.5. Korálkový panáček
Náhodou jsem v oblíbeném e-shopu natrefila na roztomilé dřevěné korálky s obličejem. Přemýšlela jsem jak je využít. Vzpomněla jsem si na opravdu hodně starou hračku-loutku Spejbla, která byla vyrobena vlastně "jen" z dřevěných korálků navlečených na gumičce. Zvolila jsem podobný postup. Při tom jsme si povídali o důležitých částech těla jako lokty a kolena, aby nám končetiny fungovaly. Tak mají i naši panáčci tyto části, ale přizpůsobené dětské fantazii. Někteří si stihli navléknout i náramek.



Odkaz na větší fotografie







22.5. Antistresové hračky
Tohle téma je spíše pro vyšší věkovou kategorii, ale dětem se míček-antistresáček líbil a souhlasily s výrobou. Původně jsem chtěla balonky plnit moukou, dcera si kdysi takovou hračku za nemalý peníz dovezla z dovolené (a já měla velký stres, když se obsah vysypal na tmavý koberec. Odtud jsem věděla, že se plní obyčejnou moukou... naštěstí!) Zkoušela jsem to, ale na práci pro děti, aby mohly část postupu zvládnout samy, mi nepřipadala vhodná. Tak jsem zkombinovala několik postupů dohromady a snad se vydařilo. Balonky jsme naplnili doma vyrobenou modelovací hmotou.
Myslela jsem, že to bude nejtěžší část úkolu. Omyl! Vložit již naplněný balonek do dalšího (z důvodu ochrany domácích textilií a vyšší odolnosti) byl téměř nadlidský úkol. Dokonce jsem v sobě objevila smysl pro klaunství. Nesmírně jsem děti totiž bavila, jak jsem se s jejich pomocí snažila vecpat velký balonek do úzkého hrdla dalšího. Funěla jsem, hekala, často mi to nešlo a když šlo, zůstaly mi prsty uvnitř, zahodit to nešlo... Byl to takový humorný kroužek. Na závěr si každý šikulka nesmývatelným fixem (, které děti umí záhadně smývat) namaloval na antistresáčka obličej. Zahráli mi s nimi xichtíkové deformační divadýlko a jako odměnu dostali kus bublinkové folie. Netušila jsem, že místo praskání bublinek po jedné to pojmou jako výzvu, kdo jednou ranou udělá větší hluk. Doufám, že jsme tedy nevyrobili větší stres rodičům...



Odkaz na větší fotografie

















15.5. 2017 Housenka a motýl
Po nucené přestávce díky státním svátkům jsem koumala, co s dětmi podniknout. Když mám volný čas, trávím ho na zahrádce a tam to hmyzem jen žije... Vzpomněla jsem si na video, které jsem před časem zahlédla. Výroba housenky, která vypadá opravdu věrohodně, se zdála snadná. Nakonec jsem postup musela trochu doladit, ale housenky se nám náramně povedly a rodiče byli opravdu překvapení. Protože z housenky se časem stane motýl, vyrobili jsme lepením výseků koleček i srdíček z barevného papíru a domalováním barevného motýla každý podle svých představ. Trochu jsem dětem o přeměně a motýlích domech vyprávěla, stejně jako proč listy mají žebrování (tím jsem výrobu na kroužku začínali). I když bylo tentokrát účastníčků jen polovina, vyráběli velmi poctivě a nakonec se rozhodli, že nejlepší místo na malování je stupínek do kuchyně a tam si udělali ateliér. Špitali si, kreslili i malovali a využili tak čas než jsem zkompletovala housenky a motýlky. Jsem ráda, že se nám práce tak krásně povedla. Možná nás čeká výroba i dalších zástupců zvířecí říše...



Odkaz na větší fotografie













24.4. 2017 čarodějné tvoření
Protože se blížil čas sletu čarodějnic a nevěděla jsem, jestli i menší děti půjdou na tradiční "schodový" večer, rozhodla jsem se, že si uděláme nějaké věcičky na tohle téma dopředu sami. Takže krásnou papírovou sovu se stříhanými i opravdovými peříčky: Použili jsme čtvrtku, barevné papíry, různě zubaté i obyčejné nůžky, raznici na papír, lepidlo a vyšla z toho sovička jedna krásnější než druhá!
Pak jsem umotali lízátkového pavouka. Pokud nevíte, co to znamená, zeptejte se účastníčků kurzu, třeba vám to prozradí. Kdo se pavoučků bojí, tak pozor, i ten náš má chlupatý zadeček a nožky... Kdo byl rychlejší a chtěl, mohl si vyrobit ještě kouzelnou tužkohůlku (v jednom), bohužel na netopýrovou záložku už nám nezbyl čas.
Následující květnové svátky kroužek nebude, ale o to víc se budu na děti těšit pak. Také jste zvědaví, co budeme dělat?

Odkaz na větší fotografie













10.4. 2017 Velikonoční
Velikonoce jsou za několik dní, takže jsme chystali čistě tématické dekorace. I když dětí přišlo méně, stihli jsme toho vyrobit či nazdobit dost. Nejprve jsme z kartonu a bavlněné "recy" šňůry vyrobili malou ošatku. (Až budou děti tvrdit, že je to rozstříhané jersey prostěradlo, věřte jim! ) Tu jsme pak vyložili travičkou nastříhanou z barevného zeleného papíru. Do ní jsme opatrně uložili fixkami dokolorovanou sádrovou kačenku a okolo přidali malá dekorativní vajíčka. Dětem šla práce krásně od ruky a tak zbyl čas i na minikrasličkové zápichy do květináče a trochu dovádění na žíněnkách. Povídali jsme si při práci o velikonočních tradicích a nakonec zazpívali "Zajíček v své jamce...".
Přeji všem krásné počasí, rodinnou pohodu a bohatou pomlázku!

Odkaz na větší fotografie













3.4. 2017 Velikonočně - jarní
Znáte prstové barvy? Také jste se jako děti rádi pořád v něčem "patlali"? Dnešní děti jsou na takové to ušpinění už trochu opatrnější, tak jsme začali polehoučku a světlými barvičkami (atestovanými od Kooh-i-noor). Napřed jsme si tedy namalovali hnědým fixem na zelený papír větvičky. My jsme totiž poprvé tvořili podle živého modelu! Ve váze jsme měli větvičky kočiček a "zlatého deště" (správně forsythia-zlatice). Pak jsme dělali obtisky prstem: napřed bílou barvou (kočičky) a pak žlutou (zlatice). A protože jsme vtipálci, po uschnutí barev jsme si ještě z některých bílých udělali opravdu kočičky a ze žlutých zase kuřátka. Mezitím jsme si vyrobili velikonoční přáníčko se schovávačkou. Zvenčí je to kraslice vybarvená dětmi podle fantazie a uvnitř? Hádejte...

Odkaz na větší fotografie











3.4. 2017
Dvě fotečky z kroužku Hravých ručiček, které jsem pořídila, když jsme čekali na dopracování Vašich krásných výtvorů - chameleonů.

Hezký den,
Drahomíra Cígler Žofková
Sofinky mamka


Odkaz na větší fotografie





27.03. 2017 Ubrouskování
Správně se ta technika jmenuje "decoupage", ale protože jsme to dělali trochu po svém, říkat tomu tak nemusíme. Nejdříve jsme si vybrali motiv na ubrousku, vystřihli ho a oddělili nejvrchnější potištěnou vrstvu. Pak z dřevěných špachtlí slepili podklad a na něj do povrchu potřeného lepidlem položili obrázek a poťupali ještě lepidlem navrch.(Mně se na to osvědčila houbička a měkký kartáček na zuby.) Ubrousek se nakrabatí a způsobí to rustikální vzhled. V plánu bylo po nalepení obrázků příčnou špachtličkou celý výrobek zpevnit, ale děti tam nenechaly prostor, tak jsme zkusili podlepit zespodu. Bohužel některé výrobky se nám zkroutily, tak je zkuste ještě doma zatížit. Stejným principem jsme udělali i vázičky. Původní únava z dětí při tvoření opadla a nakonec všichni "trénovali" běhání po místnosti s pištěním

Odkaz na větší fotografie











20.03. 2017 Chameleon
Moc se mi líbila jednoduchá hračka, kterou jsem viděla na internetu. Stačí jen kulaté papírové tácky, barvy, nůžky, patent a nápad ;-)
Děti přišly v maximálním počtu a byl to docela fofr: přidělovat na přání temperky, namáčet houbičky (použili jsme na tupování a roztírání místo štětců), vysvětlovat, která barva smícháním jiných vzniká a ještě mezitím na vchní vrstvu vystřihovat deset siluet chameleona. Nakonec jsme vše zvládli, opět byli šikulkové báječní a mezi schnutím nabarvených tácků si děti ještě vybarvily omalovánku chameleona (opět nové těžko slovo) podle svých představ. Doufám, že se jim chameleon pootáčením sepnutých tácků po sobě pěkně přebarvuje a že nebyly stejné barvičky všude na rukou či oblečení

Odkaz na větší fotografie







13.03. 2017 Zažehlené obrázky
Znáte zažehlovací korálky? Možná jste měli ty z IKEA, ale já upřednostňuji Hama (velikost midi). Mají spoustu základních i doplňkových barev, jsou pravidelné a taví se při stejné teplotě. Existují konkrétní tvarované šablonky, ale já chtěla, aby děti využily ty univerzální. Je to o trochu těžší, ale zase se rozvíjí jejich schopnosti skládat něco podle čtvercové sítě. Také tím cvičíme jemnou motoriku a rozpoznávání odstínů barev (třeba růžových a okrových jsme měli několik). Vytiskla jsem dětem několik námětů, půjčila už své hotové zažehlené obrázky a samozřejmě nechala tvořit i podle fantazie.
Pokud si tuhle "hračku" pořídíte domů, můžete jen různě skládat a pak korálky zase sesypat, dají se i navlékat a vyskládané obrázky po zažehlení jsou báječné ozdobičky, podložky pod skleničky, miniaturní dobrůtky do domečku pro panenky a dokonce bižuterie. Prostě skvělá multifunkční záležitost. Také opravy jdou celkem snadno - zažehlíte přes pečící papír žehličkou s teplotou nastavenou na vlnu. Určitě se ke korálkům ještě s dětmi vrátíme!

Odkaz na větší fotografie











06.03. 2017 Kytičky
Dnes jsme vyráběli kytičky z papíru (také z důvodu mít na MDŽ nějakou pozornost pro maminky, babičky, tetičky...)
Jako základ jsem dětem vybrala barevné i bílé papírové košíčky na cukroví a mufinky. Pak už nám stačilo jen kousek lepenky, špejle a krásné květinky byly za chvilku hotové. Zkoušeli jsme i karafiáty z papírových kapesníčků. (Ty jsem jako holčička vyráběla vždy v období poutí a kolotočů, protože na střelnici jsem nesměla, ale po papírových květinách jsem tuze toužila.) Nakonec jsme oseli a osázeli předtištěný obrázek s květináčky namalovanými kytičkami podle vlastní fantazie.

Odkaz na větší fotografie









27.02. 2017 Hrajeme si na poštu
Při nákupu jsem náhodou natrefila na dárkový papír s rozkošnými obrázky poštovních známek s dětskými motivy a vzpomněla si, jak jsem jako malá milovala "hrát si na poštu". Hlavně mne bavilo vyrábět miniaturní psaníčka, lepit známčičky, ale také dopisy proti podpisu vydávat jako paní listonoška. Tak mne napadlo, zda (v dnešní době především elektronických komunikací) ještě děti znají pohlednice, známky, obálky, dopisní papíry? Takže jsme to otestovali. Prohlédli jsme si různé pohlednice, pak si poskládali obálku, na ní nalepili vystříhané známky. Někdo opravdu, jiný "jako" napsal dopis na předtištěný dopisní papír, pečlivě jsem poskládali a uschovali do obálek a ještě jsme malovali návrh té nejkrásnější poštovní známky. A to jsem dětem ani neříkala, že se známky dají sbírat... že bych tímto někomu předurčila budoucnost filatelisty nebo poštovního doručovatele?!?

Odkaz na větší fotografie







20.02. 2017 Smajlíci
Smajlíky potkáváme skoro všude, tak jsem se pokusila děti přimět trochu k vyjádření emocí, aby věděly, co ty malé obrázky znamenají.
Zopakovali jsme si části obličeje a vyzkoušeli si je vymodelovat z Play-Doh na předtištěný podklad. Snadno jsme tak mohli měnit grimasy na našich modelech, děvčátka se soustředila i na účesy. Kromě modelování jsme tedy trochu prováděli obličejovou gymnastiku. Jako bonus si děti vyzkoušely tvarovátka a vykrajovátka, která jsem za spoustu let od modelín nasbírala. Při modelování se procvičuje jemná motorika a osaháním příjemného materiálu se kromě kreativity rozvíjí i vazby na nové informace nebo prohlubují známé. K dispozici děti měly několik zářivých odstínů, ale vyráběly i duhové kombinace. Nejnáročnější bylo pro děti i rodiče odnést hotové modelovánky a pro mne úklid :-)

Odkaz na větší fotografie











6.02. 2017 Polštářky
První kroužek nového pololetí i s novými účastníky jsme se věnovali odpočinku. Ne opravdu, ale vyrábění pohádkového polštářku a papírových peřin. Ušila jsem dětem dopředu polotovar na kulatý polštářek z materiálu, který nám věnovala firma Dagro Plzeň s.r.o.. Je to textilií potažený tenký molitan. Na ten si děti fixkami na textil nakreslily obrázky a pak polštářky vycpaly polštářovou výplní. Mezitím, co jsem zašívala, děti malovaly postýlku svých snů. Takovou, kde se zdají ty nejsladší... Všichni byli moc šikovní a práce jim šla pěkně od ruky.

Odkaz na větší fotografie




Fotografie a přehled činnosti z prvního pololetí





Info a formulář přihlášky na druhé pololetí školního roku 2016/2017