Špičák a Čertovo jezero


lanovkou na rozhlednu, pěšky k Čertovu jezeru

01.09.2021

Zaparkovali jsme v obci Špičák na parkovišti Kaskády (zdarma) a pěšky vyrazili k železničnímu nádraží Špičák. Bohužel ikonický tunel není z cesty vidět, takže se mi ho vyfotit nepodařilo. Nad ním už totiž začíná Ski a Bike stejnojmenný areál. Nejsem vyznavačem ani jednoho ze zmíněných sportů, ale využili jsme možnost nechat se vyvézt lanovkou na horu Špičák k nedávno vybudované rozhledně, otevřené v roce 2014. Její vzhled je neotřelý, elegantní, cestou k vrcholu jsou boční plošiny/balkonky, takže lze i vydechnout a kochat se výhledy. A panorámata jsou to parádní! Až za hranice Velký Javor, ale i naše známé vrcholy. Sice nahoře hodně foukalo, ale opravdu stojí za to si pro rozhledy nahoru vystoupat. Náš další cíl, Čertovo jezero, odtud vypadalo sice blízko, ale malé.

Od rozhledny jsme vyrazili sezónně otevřenou zpevněnou Rozvodskou cestou až k rozcestníku Pod Malým Špičákem, odtud po červené turistické (součást jezerního okruhu) k rozcestníku Čertovo jezero - rozcestí až k samotnému jezeru.

Čertovo jezero je naštěstí pořád na svém místě a téměř beze změn, jak si ho z občasných návštěv od dětství do dospělosti pamatuji. Návštěvníci jsou tam asi v kteroukoli dobu, ale tentokrát jich tam bylo docela málo. Pokochali jsme se, prostudovali info cedule, něco vyfotili a pokračovali po Jezerním okruhu k rozcestí Špičák - Jezerní cesta a pak po modré turistické až do sportovního areálu nad špičáckým nádražím a nakonec k autu.

Za mne takový klasický šumavský výlet, ale moc hezký. Příště si prý dáme to druhé jezero a možná místo lanovky pěšky...

HTML galerie Zonerama
HTML galerie 1