Rouška z trička

15.04.2020

Na šité roušky z plátna jsem začala používat šňůrky z nastříhaných vyřazených triček a většinou mi zbývaly rukávy, ze kterých by šňůrky byly příliš krátké. Tak mne jednou napadlo zkusit využít látku z rukávu a předkládám snadný návod na jednovrstvou roušku.

Budete potřebovat:
starší bavlněné tričko (obyčejné pánské)
nůžky
nit, jehlu nebo šicí stroj
2 šňůrky o délce cca 70 cm nebo gumičky za uši
drátek nebo spínací špendlík či silnější háček na provlékání
drátek nebo skládaný kus alobalu pro vytvarování okolo nosu

Postup:
1. - 2. Rukáv odstřihněte tak, aby na něm zůstal šev, který spojoval rukáv s tělem trička.

3. - 4. Rukáv v nejužší části rozstřihněte, šířku látky roušky přizpůsobte šířce obličeje (a přidejte cca 2 cm na ohnutí ze stran.)

5. Z každé strany látku cca 2 cm ohněte do rubu a přišijte na stroji nebo ručně.

6. - 8. Do postranních tunýlků protáhněte pomocí drátku nebo třeba spínacího špendlíku šňůrky nebo vázací gumičky. Využít můžete právě tričko, stačí cca 2 cm široký pruh tričkoviny. (Pokud budete požívat například gumičky do vlasů, všijte je do tunýlku rovnou, prostě látku ohněte do rubu přímo přes gumičku.)

9a. nebo 9b. Pro lepší doléhání na obličej okolo nosu mají i průmyslově vyráběné roušky drátek. Proto je dobré dát vylepšení i do této roušky. Tenčí drátek (ideálně plastem potažený drátek na uzavírání sáčků, zahradnický drátek nebo narovnanou rozmotanou sponku na papír) stačí prostrčit skrz nitě švu (9a). Pokud nemáte drátek, poskládejte kousek alobalu a po straně nastřihněte několik nitek originálního švu z rukávu, abyste tam alobalový proužek mohli navléknout(9b).

10. - 11. Nakonec uzašijte "roh" uprostřed roušky (přeložené napůl) v dolní části z rubové strany, aby rouška lépe seděla pod bradou.

12. Hotovo ! :-)

13. - 14. Dotvarujte okolo nosu, zavažte.

Takto si snadno zvládnete ušít několik roušek různých barev či vzorů nebo je můžete také vylepšit dokreslením motivů fixami na textil.

Nezapomeňte roušku po každém použití vyvařit a vyžehlit. Nedotýkejte se při nošení přední části, ale pouze šňůrek. Pokud je rouška vlhká, vyměňte ji za jinou.

#rouskyvsem #mojerouskachranitebetvojerouskachranimne #rouskaneniostuda