Amonitový šperk na háčkované dutince

28.12.2017

Před časem si všimla jedna sympatická a kreativní dáma fotky mého šperku, který byl v nesoutěžní sekci výstavy a soutěže Korálková šikulka v Merklíně.

Mám k mé amonitové soupravě velmi osobní vztah, protože menší amonity na náušnice mi dovezla dcera z nezapomenutelného léta na Aljašce. Pak se občas ptala, kdy se do výroby pustím a mně trvalo skoro rok, než jsem v to uzrála. Raději jsem si koupila pro první pokus řez větším amonitem (určený na krk), protože vím, že miniaturní korálkování je náročnější než větší věci. Myslím, že jsem projekt celkem zvládla, dokonce jeho foto odvážně dávala i do jedné korálkářské soutěže a pak i směle vystavovala.

Zřejmě tu paní šperk natolik zaujal, že se mi ozvala. Naštěstí jsem doma na výrobu dvojčátka mého amonitového náhrdelníku měla všechny potřebné věci a protože se mi po korálkování stýskalo, na požadavek jsem kývla, i když se mi termín zdál dost šibeniční.

Nejtěžším úkolem bylo asi vybrat ty barevně i velikostně nejvhodnější korálky, přestože mám k ruce svůj původní šperk, ale nechtěla jsem dělat jen zrcadlovou kopii. Nejprve jsem se pustila do obšívání amonitu a abych neplýtvala časem při cestách vlakem, tak jsem tam háčkovala korálkovou dutinku, na kterou jsem pak ústřední motiv přišila. Háčkovanou korálkovou dutinku jsem ve střední části dozdobila dalšími korálky, zadní stranu amonitu přešila háčkovaným krytem, aby ostrá místa neničila oblečení či pokožku. Ztvárnila jsem chapadla i jako bonus chapadlové náušničky, připevnila zapínání a bylo to... Jak snadné!

Nakonec si myslím, že po dalších letech korálkářských zkušeností a tím, že mne práce moc bavila, tak se mi nový amonitový šperk zdá lepší než původní, ale pšt, to se nesmí ten můj milovaný dozvědět!

Baví mne, když někomu slíbím nějaký výrobek, občas poslat fotku, jak práce postupují a pro včasné řešení případných požadavků. Průběžná fota se líbila a z předání jsem měla také dobrý pocit. Doufám tedy, že sada udělala pod stromečkem radost a já budu mít čest i příležitost ztvárnit i amonitový náramek.

Technické info: Kombinace korálkových technik na řezu amonitem použitím rokajlu Preciosa a Toho, mačkaných jazýčků, Matubo Wheel a komponentů z chirurgické oceli. Háček, vyšívací příze, nit, jehla, nůžky. Hodin práce? Opravdu dost, ale když je taková práce potěšením...