Háčkované dutinky z korálků

13.09.2017

Je trochu paradox, že ke klasickému háčkování jsem se vrátila trochu oklikou právě díky korálkovým dutinkám. Nedávno jsem po publikování fota korálkové háčkované dutinky na Facebooku mezi háčkařkami (korálky zatím nepostiženými) zodpovídala několik dotazů, jakže se to vlastně dělá. Háčkované dutinky z korálků

Nabídla jsem sice, že to sepíšu nějak do mailu, ale nakonec jsem se rozhodla, že bude lepší napsat článeček. Ten mohu v případě potřeby doeditovat.

Tákže...
Určitě budete potřebovat háček, já mám nejraději ten s ručkou od značky Tulip velikosti 0,9 mm.

Pro jistotu jsem si koupila i celokovový bez ručky od stejné značky stejné velikosti (a časem i menší a větší). Háčků prostě není nikdy dost ;-)

Pokud máte doma nebo seženete háček na přízi č. 6, klidně to s ním zkuste, pro začátky bude stačit.
Dále se bude hodit příze. Nejčastěji používám vyšívací přízi Perlovku či háčkovací přízi Sněhurku. Obě existují ve variantě Ombré, tj. bílojednobarevně melírované.


Moc se mi líbí i vícebarevně melírované, ale ty se obtížněji shání. Zkoušela jsem už Aunt Lydias Crochet Thread Classic 10, ta je zatím můj favorit z hlediska komfortu práce, ale hůřeji se shání.

Proto mne potěšila nedávná velmi výhodná koupě příze značky Anchor s 3/4 slevou v Tesco, měli jak bílomelírované, tak i více barevně melírované. Klubíčko za 33,70 Kč, no nekupte to!

Pro vzorované dutinky z různě navléknutých korálků si vyberte přízi v převládající barvě korálků, většinou mezi korálky lehce prokukuje, tak aby se to spíše ztrácelo.


Korálky... To je trochu širší pojem. Pro začátečníky doporučuji začít raději většími, takže velikost označovanou 8/0. To znamená průměr cca 3 mm. Rozhodně doporučuji na korálcích nešetřit.

Uháčkovat pravidelnou dutinku z nepravidelného materiálu jde poze zázrakem. Takže pro začátek by stačila Preciosa s označením "výrobní program" a kdo chce opravdu ještě lepší kvalitu, tak například korálky Matubo či japonské Toho. Označují se stejně nulkovou řadou 8/0.

Z této velikosti doporučuji průhledné právě na duhové či melírované příze. Určitě vás napadá dotaz, kolik navléknout. Na náramek lze najednou, na náhrdelník si většinou navléknu část (například jedno až dvě opakování rozkresleného vzoru), po vyháčkování zásob (říká se tomu návlek) pak přinavléknu a napojím.

Taková jednoduchá pomůcka je plánovaná délka náramku krát počet korálků v řadě. Takže na nárameček s délkou 17 cm (dělávám vždy kratší než je skutečný obvod ruky, protože se ještě prodlouží ukončením a zapínáním) navlékneme při pevném oku na 6 dokola celkem 6 x 17 cm, tj. 102 cm dlouhý návlek. Celou dobu háčkování se musí totiž korálky posouvat směrem ke klubku od prováděného háčkování a to je u mnohametrového návleku velmi nepohodlné. Ale kousek navléknutých korálků navíc neuškodí.Protože se háčkují korálky navlečené na přízi, musí se předem na tu přízi nějak dostat. Na to se používá jehla "big eye", která je jakoby ze dvou spojených tenkých drátků se špičkou na obou koncích a hlavně s očkem téměř po celé délce.

Provizorně se to dá vyřešit jakoukoliv jehlou, která projde pohodlně korálky i s tenkou dvojitě protaženou nití. Nit navlečeme přeloženou napůl a do vniklého poutka v místě přeložení vložíme finální přízi, se kterou budeme háčkovat.
Určitě se budou hodit i nůžky.

Základní pomůcky bychom měli a teď pojďme na teorii o způsobu háčkování:
Většinou se hovoří o technice pevného oka či krátkého sloupku. První se používá při háčkování dutinky do 10 korálků dokola (myšleno tím v jedné řadě). Neháčkujeme po řadách, ale pořád do spirály, aby na sebe korálky úhledně doléhaly. V tomto případě jsou korálky poskládané hezky rovně, dírka je ve směru délky dutinky. (Kromě poslední uháčkované pracovní řady, ale předchozí jsou poskládané rovně použítím správné techniky, jak jsem psala.)

Krátký sloupek se používá od cca těch 10 korálků (výše) v řadě a vizuelně je to poznat, protože korálky jsou na dutince poskládány jakoby našikmo.


Háčkujeme jakoby zevnitř ven a každým nahozením přidáme jeden korálek. Jen tak pro zajímavost, nedávno jsem spočítala spotřebu: na 90 cm dlouhou dutinku z Preciosy na 6 korálků dokola jsem spotřebovatla 9 700 korálků, což je cca 30 g korálků a co korálek to asi 1 cm příze.


I když jsem háčkované dutinky opakovaně lektorovala, nepřipadám si na rozepisování přesné techniky ta úplně nejpovolanější. Celkem hodně informací i rozkresů na vzory a ochotnou radu najdete ve skupině Aleksandry Lysenko známé pod pseudonymem SnowMirna ve FB skupině Háčkované dutinky (bead crochet rope) 2.0


Pod stejnými anglickými klíčovými slovy toho také hodně najdete například na velmi oblíbeném kreativním serveru Pinterest.


Když jsem lektorovala kurzík já, doporučovala jsem pro techniku pevného oka navléknout na Sněhurku korálky velikosti 8/0 dvou kontrastních barev (označuji A a B). Buď systémem střídání barev po jednom korálku (1A,1B,1A,1B,1A,1B... atd.) či pět jedné barvy, jeden druhé (5A,1B,5A,1B...).

V obou případech háčkovat na 6 korálků dokola. Korálky se na sebe skládají při háčkování jako cihličky, takže ne přímo nad sebou, ale v další řadě nad mezerou předchozí řady, proto v obou případech navléknutí se tvoří jednoduchý vzor spirály více či méně pruhované.

Doporučuji si stanovit jako cíl neprve náramek a když se bude dařit, dají se korálky donavléknout.

Jsem okouzlená jednoduchostí a téměř ke všemu nositelností melírovaných dutinek z průhledných korálků.
Technikou pevého oka se dá háčkovat i z jiných než běžných rokajlových korálků. Já mám velmi ráda dutinku z pohanky (té korálkové). Navléknutí trvá déle než vlastní háčkování, to je hotovo za chvilinku. Šperk potom vypadá opravdu efektně:
Až zvládnete pevné oko, můžete zkusit krátký sloupek, tam už se háčkuje s menšími korálky většinou 11/0 na Perlovce či Kordonetce 30. Srdnaté povahy to dělají i koráků 15/0 a na džínové šicí niti.
Několik vzorovaných jsem také dělala a u některých si i sama vykresila na PC vzor/rozkres. (Existuje zdarma ke stažení SW přímo pro tuto techniku.)
Dutinku také používám jako základ pro větší projekt kombinovanou se šitím.
Technicky poněkud náročnější se mi zdá háčkování kuliček (na náušnice či jako větší korále). Dají se tak vyrábět i háčkované ozdoby na stromeček, vajíčka - kraslice, zvonečky, přívěsky na klíče...
U jednobarevných korálků nebo nahodilých směsí při navlékání pomůže i rotační navlékač rokajlu. Je to taková otočná šikovná věcička, díky níž bude navlékání bavit i notorické odpůrce navlékání, ale způsob práce s ním se musí trochu vychytat.


Háčkovat s korálky lze i větší projekty, pouzdra na mobily či kabelky. Nebo naopak drobnější přívěsky na klíče či zvířátka. Existují i jiné techniky háčkování, např. "chlupatice", turecké spirálky, kde se kombinují korálky různých druhů.

Použití různých velikostí korálků způsobí plastické efekty.
Přidání jiných druhů mezi klasické korálky na dutinku pak způsobí třeba efekt šupinek.

Popravdě na velké projekty si zatím netroufám, nerada bych něco rozdělala a vzhledem k časové náročnosti to odložila "na někdy" a pak nedokončila. :-(

Kromě toho, že mne baví dlouhé háčkované šňůry jako variabilní šperk (vícekrát okolo ruky či krku), různě zauzlované nebo třeba jako ozdobný pásek na šaty. Tak si navlečené korálky s háčkem vozím jako zábavu na cesty. Háčkuji ve vlaku, v čekárně u lékaře apod.

Momentálně vychytávám, jak kombinovat zajímavé větší korálky skleněné, porcelánové či minerálové s jednoduchými dutinkami.
Na dotaz, kde nakupovat neumím jednoznačně odpovědět. Nejlépe by bylo dojít do odborného korálkového kamenného obchodu, kde ochotně poradí (jako máme u nás) Korálky Plzeň. Přes e-shopy to lze samozřejmě také, ale bohužel se stává, že ne vždy a všude mají všechen potřebný sortiment.

Už jsem na korálky i ostatní věci trochu náročnější a samozřejmě ráda využiji i výhodnější ceny, takže nakupuji ve více e-shopech.

Nejvíce mají asi na www.koralky.cz. Ráda nakupuji i na www.rosalie.cz, ale nemají big eye jehly a omezenější výběr korálků. Moji oblíbenou barevnou přízi mívají u Brycha na www.koralkykomponenty.cz, vyjma háčků si tam nejspíš vyberete i ostatní potřebné věci.Takže milí nadšenci, na závěr radím, pokud máte chuť se do toho pustit, neváhejte a jděte do toho!!!
Stačí háček, příze, jehla, trocha korálků a dost trpělivosti. Pokud jsem to jako samouk zvládla já jen s internetem (ještě před érou členství ve skupině na FB), zvládnete to také.
Já kdysi základní info získala z následujícího videa


Na internetu pak najdete i informace či videa, jak háčkovat, jak napojit návlek, jak ukončit dutinku čí jak na zapínání.
Samozřejmě v začátcích by bylo fajn se mít koho (s tím zkušenějšího) zeptat.


Až pokoříte háčkování, budete se pídit, jak z dutinky udělat náramek. Způsobů dodělání je vícero, nejspíš se bude hodit ještě nějaký ten kaplík (na každý konec jeden), ketlovací nýt či jehla, zapínání (karabinkové či americké), kleště a další nezbytnosti.


Držím pěsti a pokud by bylo potřeba, napište mi (mail nebo SZ), ráda poradím. Když to bude v mých možnostech, ráda se s korálky a háčkem se zájemci i setkám.

Samozřejmě i ráda vytvořím dutinku na přání těm, kteří třeba nemají čas či chuť to zkoušet sami.


Vaše Efča