Hrátky s moderní modelínou Play-Doh

03.06.2016

Rodičové menších ratolestí i většina pedagogických pracovníků jistě zná sympatickou modelovací hmotu Play-Doh. Proč sympatickou? Je snadno zpracovatelná, okamžitě použitelná, nemastí ruce a když jí nenecháte oschnout a řádně uzavřete zpět do krabičky, tak dlouhodobě použitelná. Přesné složení je sice tajné, výrobce uvádí, že obsahuje pšenici, což znamená, kdyby jí dítko pozřelo, nic závažného nehrozí (pokud není alergické na lepek.) Zkusila jsem si líznout a věřte, ujídat jí nebudou. I když krásně voní, chuťově to není lákavé. Líbí se mi, že smícháním barev se dají vymýšlet další odstíny. Svěle se otiskují i sebemenší detaily a když ji necháte vyschnout, můžete dětská nebo svá dílka yužítít například jako dekoraci. V prodeji jsou kelímky s různobarevnými hmotami, tak tématické jednodušší i složitější sady, určené pro kluky či holčičky a vyřádí se opravdu každý od 3 let věku.

DohVinci je kreativní hmota vyvinutá z původní Play-Doh. Určená je pro děti od 6 let, ale poradí si i šikovnější mladší a tvořivě se uplatní i starší. Já si vyhrála parádně. Hmota v plastových šroubovacích tubičkách se vkládá to výtlačných pistolí a tak se použije k dekorování téměř čehokoliv. Vyzkoušela jsem zdobit papír, dřevo, keramiku i sklo. Sady obsahují nástavce, kdy vytlačením dosáhnete pravidelných tvarů (hvězda, srdce, motýlek, medvídek, mušle... ) nebo jiné špičky uzpůsobení vylézající hmoty (trojitě, plochý zubatý, úzký, kulatý zubatý...). Dále špachtličky a stěrky na dotvarování či razítka na obtiskování. Vytvrzování na vzduchu je o něco delší než například samotvrdnoucí teracota, ale to vůbec nevadí. Pokud se něco nepovede, nebo si chcete jen hrát, seškrábnutá hmota se dá to tubičky vrátit po zpětném vytlačení spodního víčka a použít opakovaně. Prázdnou tubičku jsem naplnila různými odstíny a dekorovala rovnou vícebarevně. Barvy hmoty jsou zářivé, téměř fluorescenční, a to se dětem líbí. Některé sady obsahují papírové šablonky na tvoření s předkresleným vzorem. Velká sada i obrázkový manuál jak vyábět různé tvary. Samozřejmě se nekladou meze tvořivé fantazii, nadekorovat či ozdobit se dá spousta materiálů a to všelijak. Princip mi nejvíce připomíná cukrářské umění, možná opět pro vůni hmoty.

Play-Doh i DohVinci jsou výborně zpracovatelné, zdravotně nezávadné, opakovaně použitelné, prostě fajn. Proč se mi líbí? Jsou barevné, snadno se s nimi pracuje, v dětech rozvíjí kreativitu, podporují fantazii, procvičují jemnou motoriku, jsou vhodné pro tvoření jednotlivců i na hraní si v kolektivu. Dá se s nimi napodobovat svět a práci dospělých, využít k učení a dospěláci se mohou vrátit se na chvíli do dětských let.

Fotografie z prezentace

Děkuji společnosti Hasbro za poskytnutí vzorků.

http://www.hasbro.com/cs-cz/brands/playdoh
http://www.hasbro.com/cs-cz/toys-games/dohvinci